ABD basını: "ABD, Kürtler'le ilişkilerini gözden geçiriyor"

  • Giriş : 19.12.2007 / 16:08:00

Dengeler değişti... Türkiye öne çıktı, Amerika politikasında değişiklik yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin sınır ötesi operasyonun ardından ABD basını, ''Washington'ın Kuzey Iraklı Kürtlerle ilişkilerini gözden geçirdiği'' yorumunu yapıyor.

Türkiye'ye hava koridorunun açılması ve Kerkük konusunda gelinen son nokta, "Washington, iki müttefiki; Ankara ve Kürtler arasındaki dengeyi yeniden ayarlıyor" şeklindeki değerlendirmeleri artırdı.

Bu yorumlara son dönemde yaşanan sıcak gelişmeler ve bu gelişmeler sırasında ortaya çıkan ince noktalar yolaçtı.

16 Aralık-Kandil operasyonu

Ankara, geçtiğimiz pazar günü Kandil Dağı'na düzenlenen hava harekatından önce Washington'ı bilgilendirdi. ABD de hava sahasını Türk savaş uçaklarına açarak, operasyona yeşil ışık yaktı. Kuzey Irak yönetimi ise, operasyondan sadece 10 dakika önce bilgilendirildi.

17-18 Aralık-Kara harekatı

PKK'lı teröristlerin peşine düşen Türk askerlerinin, Irak sınırını geçmesi Kuzey Irak yönetimini daha da kızdırdı. Operasyonların koordineli yürütülmesini isteyen Kürt yönetimi, "Bu böyle devam ederse sorun büyür" tehdidinde bulundu.

Kerkük:

Kürt yönetimi geçtiğimiz günlerde Kerkük referandumunun ertelenmesini kabul ettiklerini açıkladı. Ancak, dün bölgeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın "Türkmenleri de sürece katın" çağrısı ve "Kerkük tüm Irak için önemlidir" açıklamaları, Kürt yönetiminin son dönemdeki en büyük hüsranı oldu.

"ABD ile yeni dönem" mi?

Zira; ABD Kerkük konusunda ağız değiştirdi. Bugüne kadar Türkiye'nin PKK uyarılarına kulak asmayan Washington, artık farklı hareket ediyor.

Bunun en somut örneği de, ishihbarat paylaşımının anlık ve uygulanabilir hale gelmesi oldu. Bu da, 1 Mart tezkeresinin reddiyle sarsılan, çuval skandalıyla yerle bir olan ilişkiler için yeni bir dönem olarak yorumlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious