ABD basınından sözde soykırım eleştirisi

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

The Washington Times, sözde Ermeni soykırımının tanınmasını öngören tasarıyı destekleyen Temsilciler Meclisinin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi'yi ağır bir dille eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetenin bugünkü başyazısında, "Pelosi, Irak'taki savaşa verdiği zarar yetmiyormuş gibi şimdi de gözünü, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olup da demokrasiyle yönetilen az sayıdaki ülkeden, NATO müttefiki Türkiye'ye dikti" denildi.
Başyazıda, Irak'ta tehlikelerin artarak sürdüğü ve ABD'nin Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyduğu bir dönemde Pelosi'nin, "ucuz siyasi puanlar kazanmak ve birkaç oy daha fazla elde etmek amacıyla etnik politika oyunları oynamakla daha fazla ilgilendiği" yorumu yapıldı.

Gazetenin başyazısında, "Washington'da Türkiye'ye karşı düşmanca faaliyet gösteren Ermeni ve Rum lobileri, Türkiye yanlısı gruplardan çok daha fazla güce sahip. Bu lobiler, kökeni Birinci Dünya Savaşı'na dayanan hesapları şimdi kapatmaya çalışırken, Irak'ın istikrara kavuşturulması konusunda Türkiye'nin işbirliğinin sürmesini tehlikeye atma potansiyeline sahip" denildi.

Türkiye'nin kuzey Irak'tan kaynaklanan PKK terörüyle karşı karşıya bulunduğunu ve Kerkük'teki durumun Türk ulusal çıkarlarını tehdit eder bir duruma yaklaşmakta olduğunu ifade eden gazete, Türkiye'nin Irak'ta ABD ile işbirliğinin yaşamsal önem taşıdığını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious