ABD Başkan adayı McCain, sürpriz bir şekilde Irak'a gitti

ABD Başkan adayı McCain, sürpriz bir şekilde Irak'a gitti.9760
  • Giriş : 16.03.2008 / 14:36:00

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan adayı Senatör John McCain, sürpriz bir şekilde Irak'a gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin Kasım ayındaki Başkanlık seçimleri için adayı olan Senatör John McCain, sürpriz bir şekilde Irak'a gitti. McCain'in burada Iraklı üst düzey yetkililerle görüşeceği belirtildi. ABD'nin Irak Büyükelçiliği sözcüsü Mirembe Nantongo, "McCain'in Bağdat'a geldiğini doğrulayabilirim" açıklamasını yaptı. McCain'in, Iraklı yetkililerin yanı sıra Amerikalı yetkililer de bir araya gelerek bilgi alacağı kaydedildi.

Senatör McCain, ABD Başkanı George Bush'un geçtiğimiz yıl Irak'a 30 bin takviye asker göndermesine en çok destek veren isimlerin arasında yer alıyordu. Takviye askerlerin gönderilmesinin ardından geçtiğimiz Haziran ayı itibariyle Irak'ta saldırılar yüzde 60 oranında azalmıştı.

Irak'a gönderilen takviye Amerikan askerleri, Sünni aşiretlerin El Kaide'ye karşı tavır almaları, Şii lider Mukteda El Sadr'ın Mehdi Ordusu ile varılan ateşkes gibi birçok etken, saldırıların azalmasını sağlamıştı.

McCain'in bugünkü Irak ziyareti, Saddam'ın devrildiği 2003'ten bu yana bu ülkeye gerçekleştirdiği sekizinci ziyaret olacak. Irak televizyonunda yer alan görüntülerde de mavi bir kazak giyen McCain, Amerikalı askerlerle tokalaşırken görülüyor.

McCain, Nisan 2007'de gerçekleştirdiği Irak ziyaretinde ayrıca inanılmaz bir gafa imza atmıştı. Irak sivil savaşın eşiğinde olduğu bir dönemde Bağdat'ta bir pazarı ziyaret eden McCain, Irak'ta güvenliğin eskisine göre daha iyi olduğunu söylemişti. Ancak McCain, daha sonra yanlış söylediğini kabul etmiş ve pazarı gezerken Amerikan askerleri tarafından çok sıkı korunduğunu itiraf etmişti.

Amerikan donanmasında pilot olarak görev yapmış ve Vietnam'da esir düşmüş olan eski bir asker olan Senatör McCain, ülkedeki önseçim kampanyalarında da güvenliği ön plana çıkarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious