ABD başkan adayımız Erdoğan!

ABD başkan adayımız Erdoğan!.6215
  • Giriş : 02.11.2008 / 22:15:00

4 Kasım Salı günü Amerikalılar sandık başına gidiyor. Obama ile McCain arasında geçecek bu yarış bir de İstanbullulara soruldu. İki aday dışından Tayyip Erdoğan ile Polat Alemdar'a da oy çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sordum annemle bubama, seçimin galibi Obama

4 Kasım Salı günü Amerikalılar sandık başına gidiyor. Demokrat Barack Obama ile Cumhuriyetçi John McCain arasında geçecek bu yarışı arkadaşımız H. Salih Zengin, İstanbul'dan kızıştırmaya çalıştı. seçim sandığı ve oy pusulası hazırlayarak Şirinevler ve Ataköy'e seçim sandığı koyan araştırmacı karıştırmacı gazeteci arkadaşımız halkımızın ABD seçimlerindeki nabzını tuttu. Seçimlerde Karaoğlan tulum çıkardı.

Giriş: Bu salı ABD'de yapılacak seçimin, sonuçları itibarıyla hem Türkiye'yi hem de dünyayı yakından ilgilendirdiği su götürmez bir gerçek. Durum bu minvalde olunca 'elimi koydum sandığa, seçimi sordum halkıma' tadında bir karıştırmacı gazetecilik atraksiyonu çıktı. Muradım, ABD kamuoyuna meşaz yollamak değil, halkımızın beklentilerini sosyolojik açıdan irdeleyip siyasete dair dersler çıkarmak. Çünkü 2004'te yapılan ABD seçimlerinde bu halk beni fena halde yanıltmış, Bush ve Kerry arasında geçen seçimde halkımızın büyük çoğunluğu Kerry'i büyük farkla başkanlık koltuğuna oturtmuştu. Haliyle dört yıl önce benzerini yaptığım seçim araştırması sonuçları ABD'ye yansımamış, Bush başkanlık koltuğuna oturarak muhteviyatı sandukamı cortlatmıştı. Neyse köprünün altından çok oy pusulaları aktı diye düşünüp Türk halkının engin sağduyusuna bir kez daha teslim olarak bu seçime de el attım. Eğer bu kez de sonuçları tutturamazsam 'İşte geldim gidiyorum, şen olasın Harlem şehri' der, önümüzdeki seçim anketini bizzat ABD'de yaparım.
Başkanlık seçimi kampanyalarında 605 milyon dolar bağış toplayan Barack Obama'dan bir sakal alabilseydim işim daha da kolay olurdu. Bu mali kriz içerisinde yine de elimden geleni ardıma koymadım, MSN'den gönderdiğim titreşimlere bile yanıt vermeyen Obama ve McCain'den umudu kesip seçim sandıklarını hazırladım. Sandık dedimse bildiğin bisküvi (püsküüt) kutusu. Bu konuda bana yardım ve yataklığı ise tasarım departmanımızdan Nurettin Aslantaş ile sayfa tasarımcımız M.Ali Gümüş yaptı. Artık onların bu yardımdan maksatları Green Card'a başvurup kapağı Amerika'ya mı atmak yoksa başarılı seçim afişlerinden dolayı Türkiye'deki seçimlerden bir kampanya koparmak mı bilemedim. Üzerine de düşmedim zaten. Benim işim görülsün yeter.

Ancak afiş ve oy pusulası hazırlamak öyle kolay değil. Kolay da bizim tasarımcılarımız titiz. Uğraştıkça uğraşıyorlar. Sanırsınız ABD seçimlerinin ajans işini kendileri almış. Demokrat Parti'nin eşeği ile Cumhuriyetçi Parti'nin fil amblemini estetik olsun diye koyacak yer bulamıyorlar. "Bir de üzerine semer koysaydınız bari!" diye ikaz edip diklenmesem işin yetişeceği yok.

Karaoğlan aldı başını gitti

Gelişme: Her neyse çift sandık ve oy pusulaları hazır olunca koltuk altıma sıkıştırıp Şirinevler'in yolunu tuttum. Posterleri sağa sola iliştirip, seçim sandıklarını orta yere koyunca anında bir kümelenme oldu. Bizim ahali bu türden sosyolojik tespitlerin ana kucağıdır. Kapı zili çalsa oynamaya başlar. Önce 'Beleş bir şey mi dağıtılıyor acep?' merakıyla yanaşırlar, sonra beyin kesesinin ipini çözüp olayı senden daha çok sahiplenirler. Yine öyle oldu. ABD seçimleriyle ilgili oylama yaptığımızı gören geldi. Oy pusulaları bayram çukulatası gibi kapışıldı. Meydanın en meşhurlarından olan Boyacı Hüso, giydiği Obama tişörtü ve yaptığı danslarla ortamı şenlendirdi. Dansa bir de Amerikalı bir İngilizce öğretmeni katılınca halk, seçimi daha bir ciddiye aldı. CIA'in özel olarak görevlendirdiği korumam Bilal Petek de tabloyu tamamladı. İşin ciddiyetini görüp 'Bu sandıktaki oylar ABD'ye gönderilecek değil mi?" diyen birkaç kişi de çıktı.

McCain mi? Obama mı?

Bu soruya cevap vermek nedense vatandaşa pek kolay geldi? Sandıktaki resimlere bakıp 'Tabii ki Obama' diyen bilinçli seçmen, anlaşılan Amerika'ya siyahi bir başkan seçilmesi ile ilgili benim de bilmediğim bir kehanete sahip olmalı. Ya da Boyacı Hüso'nun 'Obama seçilirse dolar 1 YTL olacak' öngörüsü halkı gaza getirdi. Memleketin yarısı Obamacı olmuş haberimiz yok. Gerçi Kerry'de de halkla birlikte bu yanılgıya düşmüştüm. Demokrat Parti'nin 'eşek' amblemine bakıp 'Hiç olmazsa eşek tanıdığımız hayvan. Huyunu-suyunu biliyoruz' diyen harici seçmen, nereden duyduysa 'Obama Müslüman çocukmuş. Oyum Karaoğlan'a' diye coştukça coştu. McCain'e oy vermeye çalışanları ise "Bu Bush'un adamı gardaş. Üstelik yaşlı başlı. Bak Obama'ya karizmatik ve genç." diyerek etkilemeye çalıştı. Adam 'Hıristiyan'ım' dese de ne gam, bizim ahali ilk duyduğuna inanıyor. Ya da Karaoğlan tabirinden kendine pay çıkarıyor. Beni koparan cümle ise diş hekimi bir vatandaşımızın "O kimsesizlerin kimsesi' tespiti oldu ki, imdadıma yetişecek sosyolog arasam bulamam. Eşeğini sağlam kazığa bağlama hususunda garip bir önseziye sahip olan necip milletim bakalım salı günü ABD'de yapılacak seçimle pişti olacak mı? Bekleyelim görelim...

Orta direk vatandaşlarımızın yoğun olduğu Şirinevler ile köprünün hemen diğer yakasında yer alan hali vakti yerinde olan vatandaşlarımızın bulunduğu Ataköy'de kurduğum seçim sandığından çıkan sonuçlar arasında çok farkın olmaması da bir önceki seçim sonuçlarına aykırı gitti. Daha önce Ataköy bölgesinde çoğunlukla Bush'u destekleyenler nedense bu kez McCain yerine oylarını genellikle Barack Obama lehinde kullandı. Bu da aslında Amerika'daki anketleri doğrulayan bir sonuca sahip. Çünkü ABD'de Cumhuriyetçilerin yoğun olduğu yerlerde Obama büyük destek görüyor ve McCain'le at başı gidiyor.

Obama tulum çıkardı

Sonuç: Maaşlısından işçisine, emeklisinden öğrencisine, kafayı boşa döndüreninden kıraç bağın üzümünden şerbet yapanına kadar kim varsa oyunu sağduyu ile verdi. Bana da sandığı güvenli şekilde açıp saymak düştü. Belirsiz hedefe yorum sallamaktansa çıkan sonuçları siyasi analizcilerin yorumlarına bırakmayı yeğlerim. Bush'un politikalarını eleştirip kızan gayri resmi Türk seçmenleri ibreyi Obama'dan yana çevirmiş. Oy kullananlar her ne kadar Barack Obama ve John McCain'i yeterince tanımasalar da Demokrat Parti'nin eşek ve Cumhuriyetçi Parti'nin fil amblemine bakarak tercih yaptılar. Ya da bana öyle geldi.

Bu seçimlerden çıkarılacak ana fikir: Obama seçimi alır. Sonradan ben yazmıştım demeyeyim diye şimdiden söylüyorum.

Bu seçimlerden çıkan edebi sonuç:

Sordum annemle bubama

Sizin favorinizde mi Barack Obama

Karaoğlan sandıktan tulum çıkardı

Greencard'ı gönderiversin hemen postama.

ABD başkanı kim olsun?

Tayyip Erdoğan: 16

Seda Sayan: 3

Cüneyt Arkın: 2

Van Damme: 4

Polat Alemdar: 14

Sedat Gülmez: 1

Deniz Baykal: 2

Mesut Delli: 1

Brad Pitt: 3

Baran Demir: 1

Usame Bin Ladin: 6

Muro: 9

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*