ABD Başkan Yardımcısı Cheney Türkiye'de

ABD Başkan Yardımcısı Cheney Türkiye'de.7758
  • Giriş : 24.03.2008 / 13:27:00

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ortadoğu turu kapsamında bugün Ankara'ya geldi. Cheney'nin gündeminde PKK ile mücadele ve Afganistan olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cheney ve beraberindeki heyet, Esenboğa Havaalanı'nda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Ankara Valisi Kemal Önal ve Merkez Komutanı Tuğgeneral Naci Özdemir tarafından karşılandı.

Cheney, uçaktan indikten sonra VIP salonuna geçmeden, apronda kendisini bekleyen araçlarla havalimanından ayrıldı.

Cheney'e, Türkiye ziyareti sırasında, eşi Lynne Cheney ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nda müsteşar yardımcısı olan kızı Elizabeth de eşlik ediyor.

Cheney'nin Ankara'ya gelişinden önce, Esenboğa Havalimanı'nda yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Cheney'i karşılamak için havalimanına gelen gazetecilerin çantaları, eğitimli köpekler kullanılarak aramadan geçirildi.

ABD Başkan Yardımcısı Cheney, Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile bir araya gelecek.

Cheney'in temaslarında, ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadele, Irak, İran, Afganistan'a asker yardımı, ABD'nin füze savunma kalkanı projesi ve Ortadoğu sorunu gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Cheney, temaslarının ardından akşam saatlerinde İstanbul'a geçecek.

Afganistan

Cheney'nin Ankara'dan Afganistan'daki Türk askerlerinin sayısını artırmasını istemesi bekleniyor. Konu son olarak ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara ziyaretinde gündeme gelmişti.

Ancak Ankara bu talebe sıcak bakmıyor. Genelkurmay Başkanlığı, talep ilk kez dile getirildiğinde asker sayısının artırılmayacağını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan da bugün yaptığı açıklamada, Afganistan'a asker gönderme konusunda önümüzdeki günlerde bir karar vereceklerini söyledi.

Kuzey Irak

Ziyaretin bir diğer gündem maddesi de Irak. Kuzey Irak'ta Kürdistan bölgesel yönetimi başkanı Mesud Barzani ile görüşen Cheney'nin Ankara ile hem Kuzey Irak-Ankara ilişkilerini hem de enerji projelerini konuşması bekleniyor.

Cheney, Ankara'da, PKK konusunda, ABD yönetiminin verdiği desteği de vurgulayacak. ABD Başkan Yardımcısı, PKK'nın, ortadan kaldırılması gereken bir terör örgütü olduğu görüşünü yineleyecek.

Türkiye ise ABD'nin iki numarasına Amerikalı generallerin "PKK ile uzlaşma yolu bulunmalı" açıklamalarını hatırlatacak, rahatsızlık en üst düzeyde iletilecek, PKK ile mücadeledeki işbirliğinin devamı istenecek.

Füze kalkanı

Gündemdeki bir diğer konunun da, ABD'nin füze kalkanı projesi olması bekleniyor. Türkiye kendi füze sistemini satın almak ve füzelerin kontrolünü kendi elinde tutmak istiyor.

ABD ise Türkiye'nin istediği sistemin NATO ile ortak kullanılmasından yana. Ankara NATO ile işbirliğine de sıcak bakıyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious