ABD Başkanı adayı McCain'in tarihi gafı

ABD Başkanı adayı McCain'in tarihi gafı.9068
  • Giriş : 14.07.2008 / 19:03:00
  • Güncelleme : 14.07.2008 / 19:31:19

Cumhuriyetçi aday John McCain öyle bir gaf yaptı ki herkes şaşkına döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD’deki başkanlık yarışının Cumhuriyetçi adayı John McCain’in, İran’a olan sigara ihracatının 10 kat arttığı bilgisi üzerine yaptığı “Belki bu, onları öldürmenin yolu” şeklindeki gafı Tahran tarafından kınandı.

KABA BİR CUMHURİYETÇİ GAF

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Hüseyni, “McCain’in kaba söylemleri, sadece İran ulusunun yok edilmesi yolu üzerinde hiçbir ayrım yapmayacağının delili değil, aynı zamanda dış politikadaki savaş çığırtkanlığının da bir göstergesi” dedi.

BÖYLE BİR ŞAKA OLAMAZ

Devlet televizyonunun internet sitesinde yayınlanan açıklmada, “Amerikan başkanlık yarışına uygun olmadığına inandığımız bu tür şakaları kınıyoruz. Soykırımla alakalı şakalara hem Amerikalılar, hem de İranlılar tolerans göstermeyecektir” ifadeleri yer aldı. Sigara gafı, McCain’in son bir yılda yaptığı ikinci İran şakasıydı. McCain, yanı başındaki eşi Cindy McCain’in dürtmesiyle, gafının ardından hemen “Şaka yaptım.” diye ekledi.

McCain, parti içi başkan adaylığı mücadelesini sürdürdüğü günlerde bir kampanya toplantısında da, İran’a karşı askerî harekat gündeme geldiğinde Beach Boy’un ünlü şarkısını, “Bomb Iran” (İran’ı bombala) şeklinde mırıldanarak söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*