ABD Başkanı Bush, Mesut arzani'yi telefonla aradı

  • Giriş : 14.06.2007 / 09:23:00

George W. Bush'un, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin Başkanı Mesut Barzani'yi aradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Başkanı George W. Bush'un, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin Başkanı Mesut Barzani'yi arayarak, Amerika'nın Irak'taki demokratik süreci desteklemeye devam edeceği konusunda güvence verdiği belirtildi.

Sürpriz bir şekilde iki gün önce Irak'a gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte'nin de Barzani'yi makamında ziyaret ettiği kaydedildi.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) sitesinde yer alan habere göre dün akşam saatlerinde Bush ile Barzani arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Irak ve Kürt bölgesinin genel durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Bush ve Barzani'nin, Türkiye'nin kuzey Irak sınırında askerî hareketliliğininin hakkında görüşülüp görüşmediği konusunda ise bilgi edinilemediği belirtildi.

Telefon konuşmasında Bush'un Barzani'ye "Amerika'nın Irak'taki demokratik süreci desteklemeyi sürdüreceğini, teröre karşı verilen mücadele de birlikte hareket ederek ikili ilişkilerin devam edeceğini" ilettiğine değinildi. Barzani'nin ise "Irak'ın siyasal sürecinde etkin rol oynayan ABD Başkanı'na teşekkür ettiği" kaydedildi.

Öte yandan telefon görüşmesinden sonra, Irak'ın başkenti Bağdat'a önceki gün gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte'nin ve ABD'nin Irak Koordinatörü David Satterfield'ın, Barzani'yi Selahaddin kentindeki ofisinde ziyaret ettikleri bildirildi. Irak ve Kürt bölgesindeki siyasi gelişmeleri değerlendiren Barzani ile Satterfield'ın, Bağdat güvenlik planı ve Irak Anayasası'nda yapılması planlanan düzenlemeler üzerinde de durdukları bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious