ABD Başkanı Bush gitti, Sofyalılar çok sevindi

  • Giriş : 11.06.2007 / 17:17:00

Avrupa turunun son durağı olan Bulgaristan’a dün akşam gelen Bush, temas ve incelemelerini tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, başkent Sofya’da bugün Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Başbakan Sergey Stanişev ve Blagoevgrad’daki Amerikan üniversitesinde okuyan öğrencilerin temsilcileri ile bir araya geldi.
Pırvanov tarafından Bush onuruna verilen öğle yemeğine ülkenin eski cumhurbaşkanları ile siyasi partilerin liderleri de katıldı.
Laura Bush ise Cumhurbaşkanı Pırvanov’un eşi Zorka Pırvanova’nın konuğu oldu. Laura Bush ile Pırvanova, Sofya’daki arkeoloji müzesini gezerek, Amerikan sermayesi ile Sofya’da kurulan, bir Amerikan edebiyat okuma salonunun açılışına katıldılar. Cumhurbaşkanı eşleri ayrıca uluslararası alanında AİDS ile mücadele konusunda ikili bir görüşme yaptılar.
George Bush, Sofya havalanından ABD’nin Sofya büyükelçiliği yetkilileri, Bulgaristan’ın Washington Büyükelçisi Elena Poptodorova ve Cumhurbaşkanı Pırvanov’un Özel Kalem Müdürü Nikola Kolev tarafından uğurlandı.

EN ÇOK SOFYALILAR SEVİNDİ
Bush’un ziyaretinin sona ermesine en çok sevinenler ise iki gündür aşırı güvenlik önlemleri yüzünden adeta abluka altında yaşayan Sofyalılar oldu.
Bush’un Bulgaristan’dan ayrılmasıyla iki gündür yaya ve araç trafiğine kapatılan Sofya şehir merkezi ile ana yollar halka açıldı.
Hafta başı olmasına rağmen ziyaret yüzünden bugün adeta bir tatil günü havasında olan Sofya nihayet olağan yaşantısına döndü. Ziyaret sırasında devlet daireleri çalışırken, özellikle şehir merkezindeki özel işyerlerinin büyük bölümü açılmadı.
İçişleri Bakanı Rumen Petkov, güvenlik önlemleri yüzünden Sofyalıların yaşadığı sıkıntılar için özür diledi ve "Ancak önemli bir konuğu en iyi şekilde ve hiçbir olay çıkmadan ağırlamanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious