ABD Başkanı Bush ve Olmert'ten Abbas'a destek

  • Giriş : 19.06.2007 / 18:26:00

Bush ve Olmert,"ılımlı bir ses" olarak nitelendirdikleri Abbas'a desteklerini dile getirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Başkanı Bush ve İsrail Başbakanı Olmert,"ılımlı bir ses" ve"Filistin halkının tek gerçek lideri" olarak nitelendirdikleri Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a desteklerini dile getirdiler.

Beyaz Saray'da bir araya gelen Bush ve Olmert, Abbas'la İsrailliler arasında yeni görüşmeler konusunda da olumlu konuştular.
Bush ve Olmert, Hamas'ın Gazze Şeridi'ni ele geçirmesine rağmen, İsrail-Filistin sorununa hala iki devletli çözüm görüşünü paylaştıklarını ifade ettiler.
Olmert, Abbas'la işbirliği için mümkün olan her türlü çabayı göstereceğini söyledi, ancak barış için bazı ön koşullar sıraladı.
Ön koşullarının, daha uyumlu bir Filistin hükümeti ve güvenlik çabalarının artırılmasını da kapsadığını ifade eden Olmert, İran'dan İsrail'in geleceğine yönelik tehditleri de müzakere etmek istediğini kaydetti.
Gazze Şeridi ve diğer bölgelerde "aşırıcılara" karşı "ortak püskürtme stratejisi" üzerinde çalıştıklarını belirten Bush da "Devlet Başkanı Abbas ve Başbakan Selam Feyyad'ın, Filistinlileri farklı bir yöne götürebileceği noktaya kadar destekleneceğini" söyledi.
Bush, İran'ın İsrail'le ilgili açıklamalarını "ciddi tehditler" olarak gördüğünü de belirterek, İran'ın nükleer silah geliştirmesini engellemek için her türlü seçeneğin açık olduğunu ifade etti.
ABD Başkanı, "İran'ın, bu tür uyuşmazlıkların bir bedeli olduğunu görmesi gerektiğini" kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious