ABD Başkanı Bush'a bir eleştiri de Senatör Lugar'dan

  • Giriş : 26.06.2007 / 10:30:00
  • Güncelleme : 26.06.2007 / 11:17:41

Bush ve ekibine Irak'taki durumla ilgili olarak eleştiriler son günlerde iyice arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Başkanı George W. Bush ve ekibine Irak'taki durumla ilgili olarak eleştiriler son günlerde iyice artarken, Washington yönetimine bir eleştiri de kendi partisi içinden geldi.

Amerika'da Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen simalarından Senatör Richard Lugar, Başkan Bush'un Irak stratejisinin gerektiği gibi çalışmadığını ve Amerika'nın söz konusu ülkedeki askeri rolünü küçültmesi gerektiğini açıkladı.

Başkan Bush'un Irak'a savaş kararını destekleyen ve bu yönde oy kullanan Senatör Lugar, Washington yönetiminin Irak stratejisinin artık işlemediğini ve Amerika'nın savaş bölgesindeki askeri rolünü azaltması gerektiğini söyledi. Birçok Cumhuriyetçi parti senatörünün de eleştirilerini Eylül ayına kadar bekletip, Bush'un daha fazla askerle Irak'taki sorunları çözüp çözemeyeceğini konusundaki stratejisinin işleyip işlemediğini görmek istediği öğrenildi.

Kendi yargısına göre, alınan riskin ulaşılacak kazanımlara göre daha fazla olduğunu belirten Indiana Senatörü Lugar, Irak'taki strateji yerine Amerika'nın uzun vadeli çıkarlarının korunmasının daha önemli olduğunu vurguladı.

Politik gözlemciler, Cumhuriyetçi partinin ağır toplarından ve Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi eski Başkanı olan Lugar'ın son çıkışının daha fazla Cumhuriyetçi partili senatörün Bush'u eleştirmesini engellemeye yönelik bir politika olduğunu iddia etti.

Lugar'ın sözcüsü Andy Fisher ise, Bush'un Eylül ayında gözden geçirmeyi planladığı Irak stratejisinden önce, senatörün endişe ettiği konuları kamuoyu ile paylaştığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious