ABD başkanlık yarışı tüm hızıyla sürüyor

ABD başkanlık yarışı tüm hızıyla sürüyor.16653
  • Giriş : 03.02.2008 / 14:32:00

ABD, 24 eyaletin birden başkanlık önseçimleri için sandığa gideceği süper salıya hazırlanıyor. Adaylar, seçmene ulaşmak için alışılmış yöntemlerin yanısıra, teknolojinin bütün imkanlarını da kullanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokrat adaylar Hillary Clinton, Barack Obama, Cumhuriyetçi adaylar Mike Huckabee ve Ron Paul, genç seçmenleriyle uydu üzerinden buluştu.

Arkadaşlık sitesi Myspace, MTV ve Associated Press'in sponsorluğunda yapılan tartışma programında, adaylar genç seçmenin sorularını cevapladı.

Süper salı öncesi ülkenin dört bir yanına kampanya yürüten iki Demokrat ve iki Cumhuriyetçi aday, gençlerle uydu üzerinden buluştu.

Tartışmaya, Demokrat Parti'nin güçlü aday adaylarından Barack Obama'nın, gençler arasındaki popülaritesi damgasını vurdu.

Cumhuriyetçi Mike Huckabee ve Demokrat Hillary Clinton'a Obama'yla ilgili görüşleri soruldu. Clinton, Demokrat Parti adaylık yarışının, biri kadın ve biri siyah iki senatör arasında geçiyor olmasına vurgu yaptı.

Clinton, "Senatör Obama ve ben, ABD siyasetindeki dev değişimi temsil ediyoruz. Ben sizin yaşınızdayken, bizim gibi iki ismin, Demokrat Parti'nin başkan adayı olmak için yarışacağını ümit bile edemezdim" dedi.

Tartışmada din de konuşuldu. Babası Kenyalı olan, dört yıl Endonezya'da yaşayan Barack Obama, İslam'ı tanıdığını, bunun da kendisine siyasette avantaj sağlayacağını söyledi.

Obama, "İslam ve batı dünyası arasında köprüler kurmak için Müslüman liderlerle biraraya geldiğimde, bunu dört yıl bir İslam ülkesinde yaşamış birinin inandırıcılığıyla yapıyorum. Ben Hristiyanım ancak İslam kültürü konusunda fikir sahibiyim. Bu da terörle mücadelede ihtiyacımız olan işbirliği bağlarını kurmama yardımcı olacak" diye konuştu.

Eski bir vaiz olan Cumhuriyetçi aday Mike Huckabee ise, sürekli dini konularla gündeme gelmekten rahatsız olduğunu söyledi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious