ABD borsalarında sürpriz yükseliş

  • Giriş : 02.08.2007 / 13:22:00

Son haftalarda global piyasalarda yaşanan çalkantının en büyük sebebi olan ABD borsalarında dün sürpriz bir yükseliş hareketi yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gün boyunca sorunlu mortgage kredilerine yönelik endişelerle zayıf bir görüntü sergileyen borsalar, gün sonuna doğru
gelen hızlı alımlarla toparlandı ve yüksek bir kapanış gerçekleştirdi. Dow Jones yüzde 1.14 artışla 13 bin 362 puana çıkarken, endekste yer alan 30 hisseden 28'i değer kazandı.

ABD'deki hareketi değerlendiren analistler, kapanışa yakın gerçekleşen bu yükselişin beklentilerin çok üzerinde olduğu konusunda birleşiyorlar. Gün boyunca düşük seyreden borsada kapanışın da benzer bir şekilde gerçekleşeceği beklentisi hakim iken, piyasalarda bir anda yön değişti. Yükselişte, şirketlerden gelen olumlu kar rakamlarının yanında ikinci el ev satışlarının yüksek gerçekleşmesi ve üretim endeksinin ekonomideki canlılığın devamına işaret etmesi etkili oldu.

Ancak piyasalara asıl olarak beklentilerin yön verdiğini kaydeden uzmanlar, bekleyiş ve algılamalardaki değişikliklerin borsalardaki yönü de belirlediğini söylüyor. Dünkü harekette de borsanın fazla düştüğüne ve artık hisselerin ucuzladığına karar veren yatırımcıların alımları etkili oldu.

Borsalarda bundan sonraki hareketin yönünü belirlemek kolay değil. Ancak piyasada ağır basan beklenti, yaşanan bu hareketlerin bir düzeltme niteliği olduğu ve endekste trend kırılmalarının gerçekleşmeyeceği yönünde. Fakat dalgalı ve oynak seansların bir süre daha sürmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious