ABD bütün bankalara el koyabilir

ABD bütün bankalara el koyabilir.9134
  • Giriş : 10.10.2008 / 12:47:00

ABD banka borçlarını ve mevduatları güvence altına almayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin milyarlarca dolar tutarındaki banka borçlarını garantilemek ve ABD bankalarındaki bütün mevduatları geçici bir süre için sigortalamayı düşündüğünü yazdı.
Gazete, zor durumdaki finans piyasalarını kurtarmak için düşünülen bu iki önlemin çok büyük çaplı adımlar olduğunu belirtti.

WSJ'nin internet sitesinde bu gün yer alan habere göre bu iki önlem de gerçekleşirse, bugüne kadar ABD yönetiminin finans sistemine yaptığı en geniş kapsamlı müdahale olacak.
Gazete ABD yetkililerinin, giderek yayılan finans krizini durdurabilmek için çok ileriye yönelik önlemler aradıklarını belirtti.

Gazeteye göre G7 sanayileşmiş ülkeler grubunun maliye ve ekonomi yetkilileri bugün Washington'da bir araya gelecekler ve İngiltere hükümetinin, bankaların kredi verme işlevlerini desteklemeye yönelik bir önerisini tartışacaklar.

Uzmanlar, ABD Hazinesi´nin bankalara sermaye koyarak hissedar olmasının giderek güçlenen bir seçenek olduğu üzerinde duruyor. Tek çıkış yolu olarak da mevduata garanti ve banka hisselerinin kamulaştırılması gösteriliyor. Uzmanlar, mali sektörden para çıkışını önlemek için mevduat garantisinin şart olduğunu vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*