ABD Büyükelçiliğinde, terörist ailesi ziyareti tartışması!

ABD Büyükelçiliğinde, terörist ailesi ziyareti tartışması! .14113
  • Giriş : 28.11.2007 / 17:31:00

ABD’nin Ankara Büyükelçisi, aralarında Güneydoğulu vekillerinin de bulunduğu bazı siyasetçilerle görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’un aralarında AKP’nin Güneydoğu kökenli milletvekillerinin de bulunduğu bazı siyasetçilerle görüştü. CNNTÜRK'ün haberine göre, görüşmede, ABD'lilerin bir PKK'lı teröristin ailesini ziyaret etme isteğinin gündeme geldiği ve katılımcıların "Şehit ailesini de ziyaret edin" talebinde bulunduğu öğrenildi.
ABD Büyükelçisi Ross Wilson, PKK ile ilgili durum konusunda bilgi toplamak üzere Türkiye’ye gelen Kongre Üyesi Chris Shays’in, Güneydoğu seyahati öncesi bazı milletvekillerini konuta davet etti. AKP Diyarbakır Milletvekilleri İhsan Arslan ile Abdurrahman Kurt, AKP Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, HAK-PAR Genel Başkanı Sertaç Bucak, KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi, Diyarbakır eski Milletvekili Mesut Değer ve Haşim Haşimi ile dün kahvaltıda bir araya gelen Wilson, Kongre Üyesi Shays ve ABD’li yetkililerin tüm katılımcılara tek tek Kürt sorunu hakkında görüşlerini sordukları öğrenildi.
Ross Wilson da "PKK ortak düşmanımızdır, tasfiye edilmelidir" mesajını verdi.
Toplantıda, ABD'lilerin bir PKK'lı teröristin ailesini ziyaret etme isteğinin gündeme geldiği ve katılımcıların "Bu çok tehlikeli birşey. Çok yanlış anlaşılır. Şehit ailesini de ziyaret edin" talebinde bulunduğu öğrenildi.

ŞİDDET KURBANLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Büyükelçilik Sözcüsü Kathy Schalow ise, Güneydoğu sorunu ile doğrudan ilgilenen bazı milletvekilleri ile ABD Büyükelçiliği konutunda buluşan cumhuriyetçi Kongre Üyesi Chris Shays’in, Güneydoğu’da bazı PKK’lıların aileleri ile görüşeceği haberlerine ilişkin olarak Shays’in Diyarbakır’da “şiddet kurbanları" ile bir araya geldiğini söyledi.

ELE ALINAN KONULAR

Edinilen bilgilere göre ise, ABD Büyükelçiliğinde yapılan Kürt zirvesinde şu konular gündeme geldi:
-ABD’li yetkililer Kürt siyasetçilerinden Kürt sorunu çerçevesinde PKK’nın silahsızlandırılması, DTP hakkında açılan kapatma davası gibi konularda görüşlerini sordular.
-Görüşmede ABD’liler PKK’nın silahtan arındırılması ve Kürt sorununun şiddet dışı yollarla çözülmesi gerektiğini ifade ettikten sonra fazla bir yorum yapmayarak katılımcıları dinlemek istediklerini belirttiler.
-ABD’liler tüm konuşmacıları tek tek dinleyerek not tuttular. Fazla bir yorumda bulunmadılar.
-Tüm katılımcılar PKK’nın silahtan arındırılması gerektiğini, şiddetin Kürt sorunun çözümünde engelleyici bir unsur olduğunu, sorunun ancak Türkiye’nin bütünlüğü içinde çözülebileceğini ilettiler. Devletin de Kürtleri memnun edecek, Kürt kimliğine ve kültürüne saygılı bir anlayış içine girmesi gerektiğini belirttiler.
-AKP milletvekilleri dışındaki katılımcılar PKK’nın silah bırakması için genel af ilan edilmesini istediler. Silah bırakan PKK’lıların sivil hayata alışabilmeleri için projeler geliştirilmesi gerektiğini belirttiler.
-AKP Milletvekilleri yeni anayasa çalışmaları hakkında bilgi vererek yeni anayasanın daha katılımcı ve çoğulcu olacağını ifade ettiler. Hükümet olarak Kürtler lehine gerek ekonomik alanda gerek siyasi alanda rahatlatıcı adımların atılabileceklerini bildirdiler.
-ABD’liler özellikle Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu’da incelemelerde bulunmak istediklerini ve bu çerçevede hem ölen PKK’lıların hem de şehitlerin aileleriyle görüşmek istediklerini belirterek katılımcılardan kendilerine isim vermelerini istediler.
-Katılımcılar da Diyarbakır’da İnsan Hakları Derneği ve Şehit Aileleri Derneği’nin bulunduğu Valilik aracılığıyla bu dernekler üzerinden ulaşabilecekleri önerisini sundular.

EMEKLİ SUBAYLARDAN WİLSON’A MEKTUP

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Rıza Küçükoğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’a gönderdiği mektupta, büyükelçilikte Güneydoğu milletvekilleriyle yapılan görüşmenin etnik ayrımcılığı simgelediğini kaydetti.
TESUD Genel Merkez Yönetim Kurulu adına Genel Başkan emekli Tümgeneral Rıza Küçükoğlu, Wilson’a gönderdiği mektupta, "Siz Sayın Büyükelçinin inisiyatifi ile ABD’nin Türkiye’yi ziyaret eden Kongre üyeleri ile ’sözde Kürt milletvekillerinin’ görüştükleri haberi, TESUD mensuplarını ve Türk Ulusunu son derece üzmüştür" dedi. Görüşmenin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile şekillenen Türkiye Cumhuriyeti Devlet düzeni ile bağdaşmadığını vurgulayan Küçükoğlu mektupta şunları kaydetti:
TBMM mensubu milletvekilleri Türk ulusunun tamamını temsil etmektedirler. Ülkemiz anayasa düzeni federalizmi, bölge ve etnik temsili sistemini kesinlikle kabul etmemektedir. Anayasanın 66. maddesine göre ’Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür’ Kürt milletvekili olamaz.
Sizin hareketiniz karşısında Türkiye’nin Washington Büyükelçisinin Türk parlamenterlerle birlikte 100 milyona ulaşan Latin parlamenterleri, Müslümanları, siyahları, kızılderilileri federal temsilci saymaları, dost Amerikan kamuoyu tarafından nasıl karşılanacaktır? Önerimiz, etnik ayrımcılığı simgeleyen bu hareketi hemen sona erdirmeniz, ’Kürt sorunu’ yerine ’terör sorunu’ anlayışını benimsemenizdir.

DTP'NİN TEPKİSİ

DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, ABD Büyükelçisi Ross Wilson’un Güneydoğulu eski ve yeni milletvekilleri ile ABD’li senatörleri kahvaltıda buluşturmasına tepki gösterdi.
DTP’li Demirtaş, ANKA’ya yaptığı açıklamada, "görüşme ile ilgili kendilerine herhangi bir bilgi gelmidiğini" söyledi. Demirtaş, "Biz büyük bir kesimi temsil eden bir partiyiz. Bu çabaları nafile çabalar olarak değerlendiriyoruz" demekle yetindi.

BİZİMLE DE GÖRÜŞÜYORLAR

DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik ise, ABD Büyükelçisi’nin böyle bir görüşmeyi yapmasının normal olduğunu söyledi. Özçelik, "Bu görüsme çok normal bir durum. Bizimle de zaman zaman görüşüyorlar. O zaman da o kesimler olmuyor" diye konuştu.

BBP'NİN TEPKİSİ

BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, ABD Büyükelçisi Ross Wilson’un büyükelçilikte Güneydoğu milletvekilleriyle bir araya gelmesinin Türkiye’nin iç işlerine karışmak anlamına geldiğini belirtti.
BBP Genel Başkan Yardımcısı Çayır yaptığı açıklamada, ABD Büyükelçisi Ross Wilson’ın büyükelçilikte Güneydoğu milletvekilleriyle bir araya gelmesini eleştirerek, "Aynı manaya gelecek bir toplantıyı Türkiye, Washington’da düzenleyebilir mi? ABD’nin geleceği ve içişleriyle ilgili görüş sarf edebilir mi?" dedi.

BEŞ MİLLETVEKİLİ DAHA DAVET EDİLDİ

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’ın Perşembe günü öğle yemeğine ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras dışında, AKP’nin dört doğulu milletvekillini de davet ettiği belirlendi.
AKP Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, AKP Siirt Milletvekili Mehmet Yılmaz Seydaoğlu, AKP Van Milletvekili Gülşen Orhan ve AKP Şırnak Milletvekili Abdullah Veli Seyda da Wilson’dan davet alan milletvekilleri oldu.
Uras, yaptığı açıklamada davete gideceğini ve kendi tezlerini gündeme getireceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious