ABD de Mevlana filmi

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Yönetmen Nurettin Özel, Mevlana filminin ABD'de yapılmasını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Senarist, Yönetmen Nurettin Özel, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi'nce gerçekleştirilen' Beyaz Perdenin Büyüsü' konulu söyleşi programına katıldı. Konya'da kültür sanat alanında çalışmaların yetersiz olduğunu dile getiren Özel, devletin de bu alanda sinema politikası olmadığını söyledi.

Sinemanın kültürler üzerindeki etkili gücüne işaret eden Özel, "ABD bu gücü etkin şekilde kullanıyor. Orada, sadece sinema sponsorluğu yapan vakıflar, Amerikan kültür politikasının bir ürünüdür. Ülkemizde, birçok alanda üç beş yıllık plan ve programlar yapılırken, ABD'nin 50 yıllık yüz yıllık A ve B planları hazırlıyor. Sinemanın da bu planlarda en önemli yerde bulunuyor." dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlana filmi yapma kararı almasının sevindirici olduğunu, ancak senaryosu ABD'ye gönderilmesinin yanlış olduğunu dile getiren Yönetmen Nurettin Özel şunları kaydetti: "Topluma vermeye çalıştığınız bir değer yoksa film yapmanın da bir anlamı yok. ABD'ye gönderilen senaryo ile ABD'nin istediği gibi bir Mevlana ortaya çıkabilir. 2007 Mevlana Yılı dolayısıyla bu alandaki eksiklikten dolayı benimde bir çalışmam olacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious