ABD'den flaş Türkiye açıklaması

ABD'den flaş Türkiye açıklaması.14105
  • Giriş : 18.10.2016 / 08:17:00
  • Güncelleme : 21.10.2016 / 18:49:22

ABD, Fırat Kalkanı operasyonu konusunda değerlendirme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'den gelen açıklamada Dabık'ın DAEŞ'ten temizlenmesi konusunda memnuniyet dile getirildi.

Suriye'nin Dabık kasabası Türk birlikleri ve ÖSO'nun başarılı çalışmasıyla DAEŞ terör örgütünden temizlenmişti.

Peter Cook,  basın toplantısına Dabık'ın DEAŞ'tan  temizlendiğini vurgulayarak, başladı... "Türkiye tarafından desteklenen ve DEAŞ karşıtı uluslararası  koalisyonun da destek verdiği Suriyeli muhalif güçler Dabık dahil 6 kasaba ve  köyü DEAŞ'tan kurtardı" diyen Cook, "Dabık'ın kurtarılması askeri ve sembolik  önem taşıyor. Dabık, DEAŞ'ın propagandası için öyle önemliydi ki bu terör örgütü  dergisine buranın adını vermişti. DEAŞ barbarca zulmünü Dabık'ta da gösterdi ve  hatta son zaferinin burada gerçekleşeceğini iddia etmişti. Ama bunun tersine  Dabık'ta yenilgiye uğradılar." ifadesini kullandı.

Dabık'ın alınmasında Türkiye ile ABD arasındaki koordinasyondan da  özellikle memnuniyet duyduklarını aktaran Cook, "Dabık halkını DEAŞ baskısından  kurtarmak için yürütülen harekata katılan Türk ve Suriyeli muhalif güçleri  alkışlıyoruz." diye konuştu.

Cook, Dabık çevresinde DEAŞ'ın direniş gösterdiğini, örgüt  mensuplarının kaçmasından dolayı memnun olduklarını belirterek, "Kaçmaları  DEAŞ'ın Suriye'deki durumunu ve gücünün nasıl azaldığını gösteriyor."  değerlendirmesini yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da terör örgütü DEAŞ için sembolik öneme sahip  Dabık köyünün muhalifler tarafından ele geçirilmesini memnuniyetle  karşıladıklarını bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında Dabık’ın  DEAŞ’tan kurtarılmasına ilişkin, "Müttefikimiz Türkiye ve DEAŞ’a karşı koalisyon  tarafından desteklenen Suriyeli muhalif güçler’in Dabık’i DEAŞ'tan temizlediğine  dair haberleri memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Dabık zaferinin DEAŞ’a karşı sadece askeri bir zafer olmadığını  belirten Toner, "Bu aynı zamanda terör örgütünün sapık ideolojisine karşı  kazanılmış bir zaferdir." diye konuştu.

TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu, Suriye'de Dabık köyü  ve Soran beldesini DEAŞ'tan almıştı. DEAŞ'ın bir yayın organına adını veren  Dabık, örgüt için sembolik öneme sahip. Örgüt, Dabık'ta "Müslüman olmadığına  inandığı güçler" ile yapacağı savaşla "kıyamet"in başlayacağına inanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*