ABD dinazorlar gibi yok mu olacak?

ABD dinazorlar gibi yok mu olacak?.11024
  • Giriş : 02.02.2009 / 20:51:00

Türk Ocakları'na Akademi Çalışma Grubu'nun haftalık toplantısında gündem son 60 yılın en büyük ekonomik krizi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Ocakları çatısı altında faaliyet gösteren "Akademi Çalışma Grubu'nun" bu haftaki konuğu Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yıldıran'dı.

"Küresel Mali Kriz" konusunda görüşlerini ifade eden Mustafa YILDIRAN, krizle ilgili çözüm görüşlerinde milliyetçilerden ziyade liberal ve sosyalistlerin ön planda olduklarını belirtti.

Soros'un son 60 yılın en büyük krizi değerlendirmesine temas eden Yıldıran, ilk kez dünya ekonomisinde milli ekonomilerin aciz kaldıklarını ve yine ilk kez devletlerin devletlere değil, özel sektörlere borçlu olduklarını ifade etti. Yıldıran konuşmasını şöyle sürdürdü:

İNGİLTERE İFLASIN EŞİĞİNE GELMİŞTİR

2007'ye kadar kapitalizm zirve yapmıştır. Fakat 2007'den itibaren ülkeler iflas noktasına gelmiştir. İzlanda ve Macaristan bunlara en güzel örneklerdir. 2007'de kişi başı 40.000 $ milli gelire sahip olan İzlanda 2008'de ekmeğe muhtaç hale düşmüştür. Bunun sebebi ise İzlandalıların paralarını ABD'nin finans sektörüne yatırmalarıdır. ABD'de ortaya çıkan krizle İzlanda nerdeyse satılma aşamasına girmiştir. Bu ülkelere İngiltere'yi de ekleyebiliriz. Önümüzdeki kısa dönem içerisinde İngiltere dahi borçlarını ödeyemeyeceğinin ilanında bulunabilir.

FİNANS SEKTÖRÜNE GEÇİŞ KRİZİ BAŞLATTI

ABD'nin üretimi bırakarak spekülasyona açık olan finansal alana kayması ülke iflaslarının en önemli sebebidir. Özellikle Rus ve Arap milyarderlerinin paraları ABD'nin finansal sektörüne kayınca kriz patlak vermiştir. ABD bankaları bu paralarla konut sektörünü oluşturmuştur. Zaten çöküş de ilk defa konut sektöründe meydana gelmiştir. Bu durum dinozorların yaşamıyla da benzeştirilebilir. Dinozorlar da çevresindeki birçok yiyeceği yemişlerdi. Yedikçe büyüdüler, büyüdükçe de yiyecek bulmakta sıkıntı yaşadılar. Sonuçta ise kaybolup gittiler. Dünya ekonomisi hiçbir zaman böyle bir borçlanmaya girmemişti. Sonuçta ise işsizlik arttı.

KRİZ İDEOLOJİK OLARAK HAZIRLANMIŞTI

Aslında kriz ideolojik olarak hazırlanmıştı. Neoliberal ideoloji bu durumun ideolojik ayağını oluşturmaktadır. Bu ideolojiyle ülkelerin vergilerinin artırılması, faiz açığı gibi kavram ve durumlar ortaya çıkarılmıştır. Ülkemiz de 80'li yıllarda neoliberalleşmenin eksenine girmiştir. Türkiye'de o dönemde bu değişimin Özal'dan kaynaklandığının düşünülmesi yanlış bir sanıdır. O dönemdeki Özal'ın söylemlerinin benzerlerini diğer dünya liderlerinden de duymuştuk.

ARAPLAR GÜÇLÜ BİR EKONOMİK GELENEĞE SAHİPLER

Siyasi konuda aciz görünmekle beraber Araplar, ticari anlamda ABD tarafından paralarının batırılmasına müsaade etmeyecek kadar tarihten gelen güçlü bir ekonomik geleneğe sahiptirler. Hatta birçok ticari kavramın kökenlerinin Arapça olması da ekonomiye yön verdiklerinin bir göstergesidir.

TÜRK EKONOMİSİ KRİZDEN HİÇ ÇIKMAMIŞTIR

Türk ekonomisi 2001'den bu yana krizdedir. Zaten krizde olduğundan krize girmesi söz konusu değildir. O dönemde ekonomi Kemal DERVİŞ'in gelmesiyle bağımsız politikasını kaybetmiştir. Uluslar arası alandan ekonomist transfer edilmesi bunu en bariz ispatıdır. Dünyanın içinde bulunduğu yaşamakta olduğumuz krizde Türk ekonomisi verilere bakılırsa çökebilir. Fakat yine ne kadar sorun yaşasa da Araplar ve Ruslar'da bulunan para Türkiye'yer çekilerek kriz atlatılabilir.

ABD RAHATLIKLA BÖLÜNEBİLİR

Rus Bilim Adamı Prof. Igor PANARİN'in ABD'nin bölüneceği öngörüsüne de vurguda bulunan Yıldıran, ABD'nin çok rahat bölünebileceğini ifade etti. Mehmet Yıldıran, bu konudaki dayanağını da Doların istikbaline bağlayarak, konuşmasını şöyle tamamladı: "ABD, bu krizin dolar üzerindeki olumsuz etkisini atlatmak zorundadır. Şayet atlatamazsa bölünmesi ihtimal dışı değildir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*