ABD Dışişleri Bakanı: "Türkiye sandıkta tavrını gösterdi"

ABD Dışişleri Bakanı:
  • Giriş : 18.03.2008 / 10:40:00
  • Güncelleme : 18.03.2008 / 11:10:43

Casey, AK Parti aleyhine açılan dava ile ilgili bir soruya, "Türkiye'de seçmenler 2007'de konuştu" cevabını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey, AK Parti aleyhine kapatma davası başvurusuyla ilgili bir soruya, "Türkiye'de seçmenler 2007'de konuştu" cevabını verdi.

Tom Casey'nin dün düzenlediği günlük olağan basın toplantısında Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından AK Parti aleyhine yapılan kapatma başvurusuna ABD'nin bakışı soruldu. Casey, Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Matt Bryza'nın bu konuda daha önce yaptığı açıklamayı hatırlatarak, buna ekleyecek bir şeyi olmadığını söyledi. Tom Casey, ısrarlı sorular üzerine, daha önce yapılan resmî açıklamayı okumakla yetindi: "Dava başvurusundan haberimiz var. Konuyla ilgili tüm tarafların demokratik kurumlara ve değerlere, aynı zamanda da hukukun üstünlüğüne saygı duyması gerektiğine inanıyoruz." Demokrasilerde ülkenin siyasî geleceğini seçmenlerin belirlediğine dikkat çeken Casey, "Türkiye'de seçmenler 2007'de konuştu" dedi. Casey, bu yaklaşımın Türkiye'deki demokratik laikliğe verdikleri güçlü desteği yansıttığını söyledi.

ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, Cuma günü Cihan'a yaptığı değerlendirmede demokratik kurumlar ve seçmenlerin tercihlerine saygı duyulması gerektiğini söylemişti. Byrza, "Türk demokrasisi güçlüdür, test edilmiştir ve daha güçlü çıkmıştır.'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious