ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Azerbaycan'a uyarı

  • Giriş : 13.11.2007 / 09:34:00

ABD'den açıklama, "Azerbaycan’da basına karşı uygulamalar tehlike sinyali veren bir noktaya erişti"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı, "Azerbaycan’da basına karşı uygulamaların son zamanlarda tehlike sinyali veren bir noktaya eriştiği" uyarısında bulundu.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack yaptığı yazılı açıklamada, Azerbaycan’da basına yönelik uygulamalardan kaygı duyduklarını ifade ederek, "Azerbaycan, konuşma özgürlüğüne ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterme ve bağımsız bir basının gelişmesi konularındaki yükümlülüklerine uymalıdır" dedi.


Açıklamada, Azerbaycan’daki 2 gazetenin kurucusu ve editörü Eynulla Fetullayev’in hükümetten gelen baskılar üzerine gazetelerin yayın yaşamına son vermek zorunda kaldığı bildirildi. Fetullayev’in, eski SSCB’nin, komşu İran’a yönelik bir saldırıyı destekleyeceğini ileri sürdüğü bir makalesi nedeniyle 8.5 yıl hapis cezasına çarptırıldığına dikkat çekildi.


Açıklamada ayrıca Azerbaycan’da, etkin bir biçimde hükümeti eleştiren muhalefet yanlısı bir gazetenin yazı işleri müdürü Ganimet Zahid hakkındaki mahkumiyet kararından da kaygı duyulduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious