ABD Dışişleri: Irak için endişeliyiz

ABD Dışişleri: Irak için endişeliyiz.13739
  • Giriş : 11.07.2009 / 09:38:00

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin parlamentosu tarafından kabul edilen anayasanın ardından, Irak içinde her türlü tek taraflı adımdan endişe duyulduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlık sözcülerinden P.J. Crowley, bir gazetecinin, bölgesel yönetimin kabul ettiği anayasanın, Irak'ta petrol gelirinin paylaşımı konusunda nasıl bir sıkıntı yaratacağına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Crowley, ''Irak içinde atılacak herhangi bir tek taraflı adımdan çok endişeliyiz. Son dönemde ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton başta olmak üzere bir çok ABD'li liderin ifade ettiği gibi, Irak'ın yapacağı çok iş var. Irak içinde, merkezi hükümetin yetkileriyle bölgesel hükümetin yetkilerine ilişkin bir tartışma sürüyor. Daha önce defalarca yaptığımız gibi, bütün Iraklıları bir araya gelmeye çağırıyoruz. Bir çok zorlu alanda bitirilmemiş işler var'' dedi.

Bölgesel yönetimin parlamentosunun onay verdiği ve bu yıl içinde referandum yapılmasını öngören anayasa, Kerkük'ü de, Irak'ın kuzeyindeki yönetime ait olarak gösteriyor. Irak'taki Amerikan askerlerini kademe kademe bölgeden çekmeye hazırlanan ABD yönetiminin bu tavırdan rahatsızlık duyduğu belirtiliyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın kısa süre önce Irak'a düzenlediği sürpriz ziyaretin de Amerikan yönetiminin bu tutumdan duyduğu rahatsızlığı ifade etmek amacını taşıdığı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*