ABD Dışişleri'nin yıllık insan hakları raporu

ABD Dışişleri'nin yıllık insan hakları raporu.11583
  • Giriş : 11.03.2008 / 20:39:00

ABD, insan haklarının en çok ihlal edildiği ülkeler listesinden Çin'i çıkarırken, listeye Suriye, Sudan ve Özbekistan'ı ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın her yıl yayımladığı insan hakları raporunda, Kuzey Kore, Myanmar, İran, Suriye, Zimbabve, Küba, Belarus, Özbekistan, Eritre ve Sudan'daki iktidarların geçen yıl "hiçbir hesap vermeyen yöneticilerin elinde" bulunduğu belirtildi.

ABD raporunda, Moritanya, Gana, Fas ve Haiti'de insan hakları durumunun iyileştiğini bildirdi.

Washington raporunda, Nepal, Gürcistan, Kırgızistan, Irak, Afganistan ve Rusya'da insan hakları alanında az veya hiçbir ilerleme olmadığı, Pakistan, Bangladeş ve Sri Lanka'da ise durumun daha kötü hale geldiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın her yıl yayımladığı insan hakları raporunda, Çin'i kara listeden çıkarmasına karşın, "otoriter bir yönetimin bulunduğu bu ülkede temel insan hakları ihlalleri ve işkencenin sürdüğünü" kaydetti.

Raporun Rusya ile ilgili bölümünde de ''yönetimin merkezileşmesinin sürdüğü'' ve hükümet veya hükümet dışı kaynaklı ihlallerin devam ettiği belirtildi.

ABD'nin dünyadaki çeşitli ülkeleri bu şekilde eleştirmesine karşın, kendisinden kaynaklanan, özellikle terör bağlantılı oldukları öne sürülen kişilerin tutulduğu Guantanamo üssündeki insan hakları ihlallerine ilişkin eleştirilere de raporda yer verildi.

Raporda, ABD'nin dünyadan gelen eleştirilere karşı duyarlı olduğu ifade edilerek, "ABD hükümeti, küresel terörizm tehdidine karşı ulusumuzu savunma amaçlı eylemlerimiz de dahil olmak üzere kendi pratiğinden kaynaklanan eleştirilere de açık olmayı sürdürecektir" denildi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious