ABD diyaloğu reddetti

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

ABD’nin BM büyükelçisi John Bolton, Suriye’nin Lübnan krizini çözmek için ortaya attığı diyalog önerisini reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bolton, Amerikan Fox televizyonuna dün yaptığı açıklamada, Lübnan krizin çözmek için Suriye’den gelen diyalog önerisini reddettiğini belirtti, bölgeye NATO denetiminde bir uluslararası güç konuşlandırılmasının planlanmasına ise hazır olduklarını kaydetti. ’’Suriye’nin ne yapmasını gerektiğini öğrenmek için bir diyaloga gereksinimi yok’’ diyen Bolton, Suriyelilerin Hizbullah tarafından kaçırılan 2 İsrailli askerin serbest bırakılmasını ve masumlara füze saldırısı düzenlemeye son vermesini sağlamak için baskı yapması gerektiğini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal El Mikdad, Hizbullah ile İsrail arasındaki çatışmaların durdurulması ve sorunun çözümü için ABD ile diyaloga girmeye hazır olduklarını açıklamıştı. Bu öneriyi dışlayan Bolton, sorunun Suriye ile İran’ın Lübnan’daki Hizbullah milislerine verdiği destek olduğunu belirterek, ’’Suriyeliler yapmaları gereken şeyleri yaparsa bu ileriye doğru atılmış büyük bir adım olur’’ dedi ve BM Güvenlik Konseyi’nin Lübnan ile ilgili 1559 sayılı kararını hatırlattı.

Amerikan CNN televizyonuna da demeç veren Bolton, ABD’nin NATO denetimindeki bir uluslararası barış gücüne ilişkin olası teklifleri değerlendireceğini bildirdi. Bolton, söz konusu uluslararası gücün Mavi Bereliler gibi olmayacağını, daha ziyade, İsrail ile Mısır arasındaki Sina’daki çok uluslu gözlem gücüne benzer bir güç olabileceğini belirterek, ’’Ancak bu gücün ABD’nin arayış içinde olduğu uzun vadeli ve geniş çaplı bir çözümün parçası olması gerek’’ dedi.

ABD’nin bu krizden Lübnan’daki meşru bir hükümetin güçlenmesiyle çıkmak istediğini belirten Bolton, hükümetin, şimdiki gibi ’’devlet içinde devlet’’ yapısına sahip olmayan, demokratik yollardan seçilmiş bir hükümet olması gerektiğini söyledi. Bolton ’’Hizbullah siyasi parti olmak istiyorsa o zaman siyasi bir parti gibi hareket etmeli ve sahip olduğu cephaneliği elinde bulundurmamalı’’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious