ABD doları ve faizler düşecek!

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

ABD Merkez Bankası, faiz hadlerini değiştirmedi.Bu durumun Türkiye'yi ve diğer gelişmekte olan ülkeleri olumlu etkilemesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FED'in bu kararının etkisi ile New York ve Londra borsaları düşerken, karardan Avrupa ve diğer gelişmekte olan borsaları olumlu etkilendi.
ABD'de enflasyon ve kontrol dışı büyümeye karşı başvurulan faizleri artırma politikasına şimdilik kaydıyla ara verilmesi, ülkede göstergelerin olumlu seyrettiği anlamına gelmiyor. Çünkü ABD'de ikinci çeyrekteki rakamlara göre büyüme geçen seneye göre yaklaşık yarı yarıya yüzde 2,5'e düşerken, bu dönemdeki istatistiklere göre bir başka enflasyon tetikleyicisi olan çalışanların maliyeti ve enerji girdi maliyetlerinin arttığı açıklandı.

FED'in gösterge faiz hadlerini bu ayki son toplantısında değiştirmemesi Türkiye'yi ve diğer gelişmekte olan ülkeleri olumlu etkilemesi bekleniyor.

Karar, ABD dolarının ve faizlerin düşmesine yol açarken, borsaya talebin artması bekleniyor. Ancak iç piyasada FED kararının olumlu etkisinin hissedilmesi için Merkez Bankası'nın da önümüzdeki toplantılarında faizleri artırmaması, piyasa şartlarına uygun indirmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious