ABD donanması casus uydu düşürecek

ABD donanması casus uydu düşürecek.7793
  • Giriş : 20.02.2008 / 16:10:00

ABD Deniz Kuvvetleri, Dünya'ya düşeceği için imha etmeye karar verdiği arızalı casus uyduyu vurmak için yarın sabahın erken saatlerinde ilk girişimde bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan hükümeti yayınladığı resmi bir uyarı genelgesiyle arızalı uyduyu vurmak için 2,5 saatlik pencerenin yarın sabah TSİ 04.30'da açılacağını belirterek, bu süre zarfında Büyük Okyanus'ta Havai'nin batısındaki geniş bir alandan gemi ve uçakların uzak durmalarını istedi.

Casus uydunun düşürülmesi için ilk girişimin uzay mekiğinin güvenli inişinden sonrasına bırakıldığını belirten Pentagon yetkilileri, uyarının uydunun vurulması için ilk girişimle ilgili olduğunu, girişimin ertelenebileceğini kaydettiler.

Arızalı uyduyu vurmak için ilk girişimin başarısız olması durumunda, ikinci bir girişimde daha bulunulacağını belirten Pentagon yetkilileri, ikinci girişimin ilkinden saatler hatta günler sonra olabileceğini söylediler.

Aralık 2006'da fırlatıldıktan hemen sonra kontrol dışı kalan yaklaşık 2,5 ton ağırlığındaki uydunun yakıt tankı tamamen dolu olduğu için atmosfere girdikten sonra tamamen parçalanmayacak ve iki Futbol sahası büyüklüğünde bir araziyi etkileyecek olmasından ötürü endişe yaratıyor.

Amerikan donanması, uyduyu yaklaşık 250 km irtifada vurmayı planlıyor. Arızalı uyduyu, atmosfer sınırında vurarak enkazın atmosferde bir an önce yanması ve zararsız hale gelmesini isteyen yetkililer, gemiden atılacak füzenin maliyetinin 40 milyon ila 60 milyon dolar olduğunu belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious