ABD donanması kontrolden çıkan uyduyu füzeyle vurdu

ABD donanması kontrolden çıkan uyduyu füzeyle vurdu.18220
  • Giriş : 21.02.2008 / 08:35:00

ABD, kontrolden çıkarak dünyaya doğru yol alan casus uyduyu başarıyla vurduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Donanmasına ait bir gemiden fırlatılan füzenin, kontrolden çıkarak dünyaya doğru yol alan casus uyduyu başarıyla vurduğu bildirildi.

Casus uydusu uzayda yörüngesinden çıkıp dünyaya doğru hızla yolalmaya başlamıştı. NASA'nın uyarısı üzerine çarptığı yerde büyük hasar yaratacak uyduyu havada yakalamak için alarma geçildi.

Uydunun yeri ile ilgili bilgilerin ulaşması üzerine Amerikan Donanması okyanusta müthiş bir takip başlattı ve uyduyu havada yakalayıp füze ile vurmayı başardı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Pentagondan bir kaynak, füzenin casus uyduyu, yerel saatle 22.30'da (TSİ 05.30)Büyük Okyanus üzerinde 210 kilometre irtifayken başarıyla vurduğunu belirtti.

Savunma Bakanlığının iki yetkilisi füzenin başarıyla fırlatıldığını, süreci yakından takip eden başka bir yetkiliyse hedefin vurulduğunu söyledi. Yetkili, olayın ayrıntılarının ve sonucunun henüz bilinmediğini sözlerine ekledi.

ABD Donanmasına ait bir gemiden atılan füzenin amacı, casus uyduda bulunan 450 kilogram ağırlığında, hidrazin adı verilen zehirli yakıtı taşıyan tankı imha ederek dünyaya çarpmasına engel olmaktı. Yetkililer, zehirli yakıtın imha edilip edilmediğini anlamanın bir gün veya daha fazla zaman alabileceğine dikkati çektiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious