ABD en çok silah satan ülke

  • Giriş : 09.06.2008 / 20:42:00

2007 yıllarında en fazla silah alan ülkeler'' listesinde Türkiye'nin adına yer verilmediği görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Söz konusu dönemde satılan silahların yüzde 12'sini Çin aldı. Bu ülke silahlarının yüzde 45'ini Rusya'dan ithal etti. Hindistan, yüzde 8 ile dünyada en fazla silah ithal eden ikinci ülke oldu. Hindistan silahlarını Rusya ve İngiltere'den satın aldı.

Silahlanan ülkeler arasında yüzde 7'lik ithalat rakamıyla üçüncü sırada Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri de silahlarının yüzde 9'unu ABD'den alırken, yüzde 41'ini Fransa'dan ithal etti.

Yunanistan ise yüzde 6 payla dünyada en fazla silah ithal eden 4'üncü ülke oldu. Yunanistan silahların yüzde 14'ünü Almanya'dan, yüzde 12'sini Fransa'dan ve yüzde 8'ini ABD'den alıyor.

Bu arada, raporda silahlı çatışmaların en fazla yaşandığı yerlere de yer verildi ve terör saldırılarından dolayı Türkiye'nin güneydoğu illeri de silahlı çatışmaların yaşandığı yerler arasında gösterildi.

Rapora göre Afganistan, Rusya'da Çeçenistan, Myanmar ve Sri Lanka, 2007 yılında silahlı çatışmalarda can kaybı sayısının 2006 yılına göre yüzde 50 oranında arttığı ülkeler olarak gösterildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious