ABD Erdoğan için ne dedi?

ABD Erdoğan için ne dedi?.16877
  • Giriş : 24.07.2007 / 20:48:00

Seçim sonuçları Washington´da, ´tsunami´ diye tanımlanırken, ABD Erdoğan için ne dedi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seçim sonuçları Washington´da, "tsunami" diye tanımlanırken, Başbakan Erdoğan´ın seçim galibiyeti ardından verdiği, ´birlik´ ve ´AB için çabaya devam´ mesajları ABD yönetimince çok olumlu karşılandı.
ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, dünkü değerlendirmesinde, AKP´nin bunca yüksek oy alacağını öngöremediklerini itiraf etti. "Türkiye´deki laik demokratik hukuk devleti bu seçimlerden sonra artık daha güçlü" diyen Bryza, AKP´nin seçmeni ikna başarısını kutladı.


´Konsensüs sağlanmalı´
Erdoğan´ın cumhurbaşkanlığı konusundaki uzlaşma yanlısı sözlerinin Washington´da not edildiğini belirten Bryza, "Cumhurbaşkanlığı sürecinin pürüzsüz olmasını istiyoruz. Şu anda en önemli unsur konsensüs sağlanması" dedi.
Bryza, ayrıca İran´la yapılan doğal gaz anlaşmasının uygulamaya konulmamasını ve yeni hükümetin Ermenistan´la ilişkileri normalleştirmesini diledi. ABD´li yetkili, önümüzdeki haftalarda Kuzey Irak´ta PKK´ya karşı somut bir girişimin gündeme gelebileceğini açıkladı.


´TSK ve ABD kaybetti´
ABD´nin eski Ankara büyükelçilerinden Mark Parris, seçimin mağlupları arasında TSK´yı da saydı. Parris, TSK´nın "kredibilitesini ve otoritesini ortaya koyarak" verdiği muhtıranın AKP´ye puan kazandırdığını belirtti ve bu sonuçlardan sonra, ordunun benzer bir müdahaleyi göze almasının zor olacağını vurguladı.
Parris, "ABD´nin muhtırayı içten içe desteklediği ve PKK´ya karşı eylemi AKP´ye yaramasın diye geciktirdiği" izlenimi doğması nedeniyle, Türk-Amerikan ilişkisinin de seçimin mağlubu sayılabileceğini söyledi.


´Müdahale mümkün´
Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi´nden Alan Makovsky, sonuçları, "tsunami" diye niteledi ve "AKP, DP´nin 1954´te sağladığından daha büyük oransal oy artışıyla geri döndü... Bu adeta bir devrim" dedi. Sonuçların, "orduya tepki" yansıttığını belirten Makovsky, "Türkler, orduya saygılı, ama kışlasından çıkmasını istemiyor" dedi.
Bundan böyle, Türkiye´de ve yurtdışında, TSK´nın siyasi müdahalesine göz yumulmasının zor olacağını belirten Makovsky, "TSK´daki kurmay ve genç subayların kaygılarının ise değişmediği" ve yeni bir müdahalenin mümkün olduğu uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious