ABD Eyaletleri kendi paralarını basıyor

  • Giriş : 05.12.2008 / 09:57:00

Amerikan eyaletleri kriz nedeniyle kendi paralarını basmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de ekonomik kriz derinleştikçe, yaşananları 1930'lu yılların başında yaşanan "büyük buhrana" benzetenlerin sayısı da artıyor. Kriz o döneme benzeyince, o dönemdeki bazı çözümler de yeniden ilgi görmeye başladı.

"Büyük Buhran" sırasında birçok Amerikan şehri kendi parasını basarak, dolara karşı kendini korumaya almıştı. Bu eğilim yeniden başladı. Bazı Amerikan şehirleri kendi paralarını basmaya karar verdi. İlk olarak Wisconsin eyaletinin Milwaukee şehri yakınlarındaki iki yerleşim birimi kendi paralarını basmaya karar verdi.

Bu yerel yönetimler böylece, yerel ekonomiyi güçlendirmeyi, bölge sakinlerinin parasının Wal-Mart gibi zincir alışveriş merkezleri yerine mahalli esnafa gitmesini sağlamayı amaçlıyor. ABD'de 'Amerikan doları' basma yetkisi Merkez Bankasında (FED) ancak, yerel idareler, kendilerine özgü para basabiliyor. Kendi parasını basmayı gündemine alan Riverwest ve East Side yerleşim birimleri, yerel paranın 100 dolar karşılığında 110 dolara denk geleceğini belirtiyor. Bu 10 dolarlık iskonto imkanının da yerel parayı kabul edecek yerel işyerlerinde alışverişi teşvik etmesi hesaplanıyor. Büyük Buhran sırasında rekor sayıda Amerikan belediyesinin kendi parasını basmaya başladığını hatırlatan ekonomistler, Wisconsin'de uygulamanın başlamasından sonra bunun büyük hızla bütün ülkeye yayılacağını ifade ediyorlar.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*