ABD felakete hazırlıksız

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

ABD'nin üç büyük kenti olan Los Angeles, Şikago ve New York'un, bir felaket durumunda tahliye edilmeye yeteri kadar hazırlıklı olmadığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Amerikan Otoyol Kullanıcıları Birliği' (The American Highway Users
Alliance) tarafından yapılan ve ülkenin 37 büyük kentini kapsayan bir çalışma, bu şehirlerin 25'inin tahliyeye, geçen yıl Katrina Kasırgası felaketi sırasında boşaltılması için uğraş verilen New Orleans'tan daha az hazırlıklı olduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın sonuçlarına göre, tahliye kapasitesi ve tahliyeye hazırlıklı olma
bakımından Missouri eyaletinin Kansas şehri listenin en üstünde yer
alırkenaralarında Los Angeles, Şikago, New York, Miami ve San Francisco'nun San Jose bölgesinin de bulunduğu kentler sıralamanın sonunda yer aldı.

Organizasyon başkanı Greg Cohen, en fazla trafik probleminin yaşandığı büyük kentlerde, tahliye konusunda da en büyük problemlerle karşı karşıya kaldıklarını söyledi ve özellikle her gün trafik sorunu yaşanan Los Angeles kenti örneğini verdi.

Çalışmada, şehir içi trafik akışı, ana otoyol çıkış güzergahlarının otoyol
kapasitesi ve şehir halkının arabalara ulaşabilmesi kriterlerine göre değerlendirildikleri belirtildi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığının geçen haziran ayında yayınladığı bir çalışmada, ABD'deki pek çok eyalet ve şehrin, büyük bir felakete karşı hazırlıksız olduğu ortaya çıkmış, en büyük endişe kaynağının ise şehirlerin tahliyesinin planlanması olduğu vurgulanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious