ABD Filistin'e 500 milyon dolar yardım yapacak

  • Giriş : 15.12.2007 / 10:16:00

ABD, Paris'te 17 Aralık'ta düzenlenecek ''Filistin Bağışçılar Konferansı''nda 500 milyon dolardan fazla yardım teklifi sunacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı bir yetkili, ABD'nin 500 milyon dolardan fazla, "cömert" bir katkıda bulunacağını belirtti.

Fransa'nın evsahipliğinde pazartesi günü Paris'te yapılacak, Annapolis'in devamı niteliğindeki toplantıya, aralarında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un da bulunduğu yaklaşık 90 uluslararası temsilcinin katılması bekleniyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin topraklarının ekonomik olarak gelişmesi için 2008 ve 2010 yılları arasında 5 milyar dolardan fazla yardım yapılmasını talep ediyor.

İsrail ve Filistin arasında ilk anlaşma

ABD Başkanı George Bush'un önerisiyle 26-27 Kasım tarihleri arasında ABD'nin Annapolis kentinde düzenlenen geniş katılımlı Ortadoğu konferansı, 2008 sonuna kadar İsraillilerle Filistinlilerin barış anlaşmasına varma taahhüdüyle son buldu.

Müzakereler için belirlenen takvim şöyle işliyor:

17 Aralık 2007: Paris'te uluslararası izleme konferansı yapılacak. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner tarafından doğrulanan konferansta bağışçı ülkeler bir araya gelerek Filistin devletinin kurulması için para toplamaya çalışacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious