ABD - Fransa arasında takvim krizi

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Beyaz Saray yönetimi, ABD’nin Irak’taki askerlerini çekeceği zamanı belirlemek için takvim hazırlaması gerektiğini söyleyen Fransa Başbakanı Dominique de Villepin’in bu fikrini reddettiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Johndroe, "Irak güvenlik güçlerinin Iraklıların güvenliğini sağlayabilecek duruma gelmelerinden önce bir çekilme takvimi hazırlanması Irak’ta şiddet olaylarını artmasına neden olur ve bu izin verebileceğimiz bir şey değil" dedi.

Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, "Financial Times" gazetesine yaptığı açıklamada, "ABD, Irak’ta başarısız oldu. Bu krizden çıkış için Irak’ta 1 yıl içinde hiç ABD ve İngiliz askeri kalmamalı" demişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy de Irak’taki iç savaştan çıkmanın "tek yolunun" bu ülkedeki yabancı güçlerin 2008 yılında çekilmesi olduğunu söylemişti.

VILLEPIN: ABD VE İNGİLTERE 1 YIL İÇİNDE ÇEKİLMELİ
Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, ''ABD, Irak'ta başarısız oldu. Bu krizden çıkış için Irak'ta 1 yıl içinde hiç ABD ve İngiliz askeri kalmamalı'' dedi.

Dominique De Villepin, ''Financial Times'' gazetesinin internet sitesinde bu gece yayınlanan demecinde, ''Yabancı güçlerin hemen yarın çekilmesi gerektiğini söylemiyorum. Söylediğim şu: Bu güçlerin çekileceği zamanı belirleyen takvim hazırlanmalı'' diye konuştu.

''Irak'ta 1 yıla kadar hiç ABD ve İngiliz askeri kalmayacağı söylenmezse, Irak'ta daha fazla ölüm ve krizden başka bir gelişme olmaz'' diyen Fransa Başbakanı, ''Teşhis acımasız: ABD Irak'ta başarısız olmuştur. 2003 yılında Irak'ta askeri çözüm olmayacağını nitekim söylemiştik. O zaman söylediklerimiz şimdi ortaya çıktı'' dedi.

İRAN
De Villepin, İran konusuna da değindiği demecinde, uluslararası camiayı ''hayal gücünden yoksun olmakla'' eleştirdi.

De Villepin, ''İran konusunda çok endişeliyim. Uluslararası camianın bu konudaki hayal gücü de eksik'' diye konuştu.

''Nükleer silahların yayılması sorunu önce gelir'' diyen de Villepin, ''Bu konuda şunu açıkça söylerim: Askeri nükleer güç sahibi İran kabul edilemez'' ifadesini kullandı.

İran'ın, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesini isteyen Fransa Başbakanı de Villepin, İran'ın bölgesel güç olma isteğinin bu krizi tetiklediğini bildirdi ve ''Bu krize siyasi çözüm istiyorsak, İran'a uranyum zenginleştirmekle daha çok kazanmayacağını, bilakis kaybedeceğini göstermeliyiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious