ABD füze kalkanı denemesi yaptı

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Amerikan ordusu, füze kalkanı programı çerçevesinde, batıdaki California'dan fırlatılan uzun menzilli bir füzeyi izlemekle yükümlü radarları denedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pentagon'dan yapılan açıklamada, füze savunma sisteminin performansını değerlendirmeyi amaçlayan denemenin dün yapıldığı belirtildi.

Deneme sırasında fırlatılan füzeyi vurmak üzere hiçbir füze atılmadı, ancak, batıdaki Colorado eyaletinin Colorado Springs kentinde bulunan komuta merkezi, Alaska'daki Aleoutienne adaları açıklarında bulunan SBX radar sisteminden gelen veriler ışığında füzeyi bir başka füzeyle vurarak etkisiz hale getirmeyi canlandırdı.

Denemeye Aegis anti füze savunma sistemiyle mücehhez iki destroyer de katılarak, fırlatılan füzeyi SPY-1 tipi radarlarıyla izledi.

Bir petrol platformu üzerinde kurulu bulunan radar sistemi, 85 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 50 bin ton ağırlığında. Uzaydaki küçük cisimleri tespit etmeye yönelik radar, geçtiğimiz eylül ayında yapılan füze kalkanı denemesinde de kullanılmıştı.

Bush'un füze kalkanı projesi

Bush, iktidara gelişinin ardından, Kuzey Kore, İran, Irak gibi ülkelerden gelebilecek olası balistik füze tehdidine karşı kullanmak istediğini söylediği, füze kalkanı olarak bilinen ulusal füze savunma planını açıklamıştı.

ABD, 2002 yılında da ulusal çapta füze savunmasını yasaklayan Rusya ile 1972'de imzaladığı Anti Balistik Füze (ABM) Anlaşması'ndan çekilmişti.

ABD'nin olası saldırılardan korunmak amacıyla uzayı kullanarak füzesavar füze savunma sistemi oluşturma projesine Rusya ve Çin'in yanı sıra bazı Avrupalı müttefikleri de yeni bir silahlanma yarışını başlatabileceği gerekçesiyle tepki göstermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious