ABD gaz anlaşmasına karşı çıktı

  • Giriş : 16.07.2007 / 16:30:00
  • Güncelleme : 16.07.2007 / 16:41:34

ABD, Türkiye’nin İran’la yaptığı doğalgaz anlaşmasına karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’nin İran’la yaptığı tarihi doğalgaz anlaşmasına ABD’den itiraz geldi. İran-Türkiye yakınlaşmasından kaygı duyan Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği, anlaşmaya karşı olduklarını duyurdu.

ABD yönetimi daha önce Türkiye’ye uyarılarda bulunmuş, İran’la Türkiye’nin yakınlaşmasından kaygılı olduğunu belirtmişti. ABD’liler Türk yetkililerle temas kurmaya çalışırken, Enerji Bakanı Hilmi Güler görüşmenin seçim sonrasında olabileceğini iletti.

İKİ AYRI BORU HATTI YAPILACAK

Türkiye’nin İran’la yaptığı doğalgaz anlaşmasının detayları da belli oldu. Türkmenistan doğalgazı ve İran’dan çıkarılacak doğalgazın Avrupa’ya taşınması için iki ayrı boru hattı yapılacak.

İlk boru hattı Türkmenistan-İran sınırından başlayıp Türkiye sınırına kadar devam edecek. Uzunluğu 1.500 kilometre olacak hattın maliyetini Türkiye ve İran yarı yarıya karşılayacak. Güney Pars sahasından çıkarılacak gaz için de ülkenin güneyinden sınıra kadar yapılacak 2 bin kilometrelik hat 2 milyar dolara malolacak. İki ülke bunun için ortak bir şirket kuracak. İlerde bu şirkete ortak olmak isteyen yabancılar da hisse sahibi olabilecek.

İran’dan gelecek her iki hat da Türkiye sınırındaki mevcut hattan Nabucco ve Yunanistan hattına bağlanacak. Detaylar üzerinde çalışılarak Ağustos’un üçüncü haftasında bakanlar, yapımı başlatmak üzere bir araya gelecek. İran’ın Türkiye’ye 32 milyar varillik bir petrol sahası da vereceği belirtiliyor.

BİR ÖNERİ DE RUSYA’YA

Türkiye İran’la doğalgaz konusunda yapılan anlaşmaya benzer bir öneriyi de Rusya’ya götürdü. Ülkenin kuzeyindeki yanal sahasından 3 doğalgaz fazı isteniyor. Türkiye Petrolleri işletmeyi yapacak şirketin yüzde 20’sine, Gazprom’un da yüzde 80 hissesine sahip olacağı belirtiliyor. Ayrıca 30 milyar metreküplük ikinci Mavi Akım Boru Hattı’nın da yapılması da planlanıyor. Bu hattan gelecek gazın 10 milyar metreküpü Avrupa’ya taşınacak.

Bunların karşılığında Ceyhan’a bir rafineri ve LNG terminali yapılacak. Ayrıca Rus şirketler akaryakıt dağıtım sektörüne girecek. Bu öneriye şimdiye kadar yanıt vermeyen Rusya’nın İran’la yapılan anlaşmanın ardından görüşmeleri başlatabileceği vurgulanıyor.

Türkiye-İran arasında enerji anlaşması

Türkiye ve İran arasında, Ankara'da 13 Temmuz gecesi geç saatlerde enerji konusunda bir mutabakat zaptı imzalanmıştı. Mutabakat zaptı ile, İran gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması için önemli bir adım atıldığı bildirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious