ABD gazetesi Wall Street Journal'dan çarpıcı iddia

ABD gazetesi Wall Street Journal'dan çarpıcı iddia .8964
  • Giriş : 26.02.2008 / 20:11:00
  • Güncelleme : 26.02.2008 / 20:48:53

Street Journal, Türkiye'nin sürdürdüğü kara harekatı ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal, ABD'nin Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı sınır ötesi kara harekatı planından haberdar olduğunu ve buna karşı çıkmadığını yazdı.

Gazetenin Yochi J. Dreazen imzalı Washington mahreçli haberinde, Türk hükümetinin Amerikan yönetimini kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'ya karşı yapacağı harekat öncesinde bilgilendirdiğini ve ABD'nin de söz konusu operasyonla ilgili itirazda bulunmadığı belirtildi.

Amerikalı ve Türk yetkililere dayandırılan haberde, Türk yetkililerin Ankara'nın terör örgütü PKK'nın hedeflerini vurmak için sınır ötesine asker gönderme planını ABD'nin diplomatik ve askeri yetkililerine ilettiği kaydedildi.

Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat ABD Başkanı George W. Bush'u Türk hükümetinin planları hakkında bilgilendirdiği, Beyaz Saray'ın Erdoğan-Bush konuşmasını teyit ettiği belirtildi. Gazete, iki ülke arasındaki görüşmelerde Amerikalı yetkililerin Türkiye'nin harekatın kapsamını ve süresini sınırlandırmasını istediklerini, harekata itirazda bulunmadıklarını yazdı.

ABD yönetiminden üst düzeydeki bir yetkilinin, ''ABD'nin Türklere kırmızı ışık yakmadığını'' söylediğini belirten gazete, aynı yetkilinin, ''Bölgede onlarla (Türklerle) istihbarat sağlamak da dahil olmak üzere zaten büyük işbirliğinde bulunuyoruz'' şeklindeki sözlerine de yer verdi.

Haberde, Bush yönetiminin son haftalarda Irak'taki Kürt liderliğince giderek hayal kırıklığına uğratıldığı, pek çok Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin Iraklı Kürtlerin terör örgütü PKK'ya karşı güçlü önlemler almadığı görüşünde olduğu ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey'nin ''PKK ortak düşmandır'' açıklamasına yer veren gazete, Amerikalı üst düzey bir komutanın, Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın saldırıları karşısında büyük ölçüde sabırlı davrandığı yönündeki sözlerine de atıfta bulundu. Haberde ayrıca, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un aynı kapsamda ''Türkiye'nin kara harekatıyla ilgili önceden ABD diplomatik ve askeri yetkilileri son derece iyi şekilde bilgilendirdiği, Ankara'nın ABD'den harekatın sona ermesine yönelik ciddi bir baskı hissetmediği ve Türkiye'nin askeri hedeflere tamamen ulaşılınca harekatı bitireceği'' yönündeki açıklamalarına yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious