ABD gemisi Samsun'da karaya oturdu

ABD gemisi Samsun'da karaya oturdu.14231
  • Giriş : 23.10.2008 / 15:16:00

Samsun'a gelen ABD savaş gemisi, limanda sanayi iskelesine yanaşırken karaya oturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın daha önceden belirlediği program dahilinde çeşitli illerde liman ziyaretleri yapan USS Barry isimli 8 bin 422 groston tonilatosu 154 metre boyundaki ABD gemisi, 3 gün kalacağı Samsun'a sabah saatlerinde geldi. 10.50 metre su altı derinliği olan gemi, kılavuz eşliğinde limana giriş yaptı. Savaş gemisi için sanayi iskelesinde yük boşaltan gemiler ana liman iskelesine alındı. Savaş gemisi, sanayi iskelesine yanaşması sırasında ise iskeleye yaklaşık 150 metre mesafede lığ (balçık) olarak adlandırılan katı çamura saplandı. Kendi çabasıyla kurtulmaya çalışan ABD savaş gemisi sonuç alamayınca üç römorkör yardımıyla kurtarma operasyonu yapıldı, bunda da başarılı olunamadı. Daha sonra, ABD'li dalgıçlar dalış yaparak geminin taban kısmını incelemeye aldı. Yaklaşık 4 saat süren ve halen devam eden kurtarma çalışmalarında uzmanların ne tür bir kurtarma çalışması yapacakları belirlena

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın daha önceden belirlediği program dahilinde çeşitli illerde liman ziyaretleri yapan USS Barry isimli 8 bin 422 groston tonilatosu 154 metre boyundaki ABD gemisi, 3 gün kalacağı Samsun'a sabah saatlerinde geldi. 10.50 metre su altı derinliği olan gemi, kılavuz eşliğinde limana giriş yaptı. Savaş gemisi için sanayi iskelesinde yük boşaltan gemiler ana liman iskelesine alındı. Savaş gemisi, sanayi iskelesine yanaşması sırasında ise iskeleye yaklaşık 150 metre mesafede lığ (balçık) olarak adlandırılan katı çamura saplandı. Kendi çabasıyla kurtulmaya çalışan ABD savaş gemisi sonuç alamayınca üç römorkör yardımıyla kurtarma operasyonu yapıldı, bunda da başarılı olunamadı. Daha sonra, ABD'li dalgıçlar dalış yaparak geminin taban kısmını incelemeye aldı. Yaklaşık 4 saat süren ve halen devam eden kurtarma çalışmalarında uzmanların ne tür bir kurtarma çalışması yapacakları belirlenmeye çalışılıyor. Lığ bölgenin tarama gemisiyle boşaltılması veya römorkörlerle çekme yönteminin denenmesinin planlandığı öğrenilirken, diğer teknik alternatiflerde değerlendiriliyor. Yetkililerden alınan bilgilere göre, gemi kaptanının iskeleye yanaşması sırasında tam derinlik rakamlarını vermemesi nedeniyle geminin karaya oturduğu öne sürüldü. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Polisi ise ABD gemisinin güvenliğini sağlıyor.

Samsun Vali Yardımcısı Mesut Eser, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü, teknik inceleme yapıldığını kaydetti.

Lığ bölgenin tarama gemisiyle boşaltılması veya römorkörlerle çekme yönteminin denenmesinin planlandığı öğrenilirken, diğer teknik alternatiflerde değerlendiriliyor. Yetkililerden alınan bilgilere göre, gemi kaptanının iskeleye yanaşması sırasında tam derinlik rakamlarını vermemesi nedeniyle geminin karaya oturduğu öne sürüldü. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Polisi ise ABD gemisinin güvenliğini sağlıyor. Samsun Vali Yardımcısı Mesut Eser, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü, teknik inceleme yapıldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*