ABD Genelkurmay 2. Başkanı Ankara'da

ABD Genelkurmay 2. Başkanı Ankara'da.13435
  • Giriş : 03.07.2008 / 21:52:00

ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright sürpriz bir ziyaretle Ankara'ya geldi. Cartwright'ın gündeminde PKK ile mücadele bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Orgeneral James Cartwright, Türkiye ile ABD'nin Irak sınırının güvenli olması için birlikte çalıştığını ve sınırın güvenliği için kaydedilen ilerlemeden memnun olduklarını söyledi.

Orgeneral Cartwright, ABD'nin Bağımsızlık Günü dolayısıyla ABD Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Cartwright, "terör örgütü PKK ile bağlantılı İran'daki terör örgütü PJAK'la ABD'nin ilişkisi olduğu iddiaları ve temaslarıyla ilgili sorular üzerine, "Bizim ilişkimizi, Türkiye-Irak sınırında yaptığımız çalışmaları ve bu konuda katettiğimiz ilerlemeyi konuştuk. Türk-Irak sınırının güvenli olması için ortaklar olarak birlikte çalışıyoruz" dedi.

Konuyla ilgili katedilen ilerlemeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Orgeneral Cartwright, aynı görüş ve ideallerin paylaşıldığından emin olmak için tüm çalışmaları görüşmede gözden geçirdiklerini kaydetti.

Cartwright Ankara'daki temasları kapsamında Genelkurmay karargahında İkinci Başkan Orgeneral Ergin Saygun ile görüştü.

Cartwright PKK ile mücadele için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Kasım 2007'deki Beyaz Saray görüşmesinde kurulan üçlü mekanizmanın Washington'daki ayağını oluşturuyor.

Sistemin diğer iki ucunda Ankara'da Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ve Bağdat'ta Amerikan güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus bulunuyor.

ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Cartwright'ın bugün Ankara'dan ayrılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious