"ABD hakimiyetinin bitişine şahit oluyoruz"

  • Giriş : 02.10.2008 / 18:03:00

Avrupalı sosyalistler, boşluğun dolması çatışma yaratabilir dedi. 'Muhtemelen dünyada Amerikan hakimiyetinin sonunu gözlemliyoruz'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birgün tarih şöyle yazılacak: Amerika'dan çıkan Mortgage krizi, Amerika'nın dünya kabadayılığına son verdi.

Arupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, ''Muhtemelen dünyada Amerikan hakimiyetinin sonunu gözlemliyoruz'' dedi

Sosyalistlerin önde gelen isimleriyle birlikte Rusya'yı ziyaret eden Schulz, yaptığı açıklamada, küresel istikrar için AB ile Rusya arasında işbirliğinin artırılması çağrısında bulundu.

''Yeni ABD Başkanı, vergileri yükseltme ve uluslararası taahhütlerini azaltma ihtiyacı hissedecek'' diyen Schulz, ''Amerika'nın boşluğunun para ve asker olarak dengelenmesi ihtiyacı yüksek bir çatışma potansiyeline yol açabilir'' uyarısında bulundu.

Rusya'ya karşı aşırı sağ kesimlerin ''abartılı'' saldırgan söylemlerini reddettiklerini vurgulayan Schulz, ''Rus hükümetinin yaptığı her şeyi onaylamıyoruz. Fakat birbirimize, son 2-3 yılda farkına vardığımızdan daha fazla ihtiyacımız var. Önümüzdeki yıllarda AB ile Rusya arasında işbirliği dünya ekonomisinin istikrarı için hayati ihtiyaç olacak'' değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*