ABD hala en rekabetçi ekonomi

  • Giriş : 12.10.2008 / 22:32:00

Merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, tüm dünyayı etkileyen son mali krize karşın ABD, hala dünyanın en rekabetçi ekonomisi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan araştırma, yılın ilk ayını kapsıyor. Başka bir ifadeyle araştırma, Amerikan Kongresi'nin, mali kuruluşlar için hazırlanan 700 milyar dolarlık kurtarma paketini onaylamasından önce yapıldı.

Raporda, krize karşın güçlü altyapı ve esnek işgücü piyasaları gibi faktörler nedeniyle Amerikan ekonomisinin hala çok güçlü olduğu belirtiliyor.

Son krizin ardından Amerikan ekononmisinin çöküşün eşiğinde olduğu yorumları yapılmaya başlanmıştı.

Ancak Dünya Ekonomik Forumu'nun 134 ülkede iş dünyasından 12 bin önde gelen kişiyle yaptığı anket ise farklı bir tablo ortaya çıkardı.

Yıllık Küresel Ekonomik Rekabet Endeksi, düşen hisse fiyatları ya da geri ödenemeyen ipotekli konut kredilerine değil, ulaşım, iletişim, eğitim, yaratıcılık, vasıflı işgücü ve bu piyasanın ne kadar esnek olduğu gibi faktörlere odaklanıyor.

Bu açıdan Amerikan ekonomisinin iyi durumda olduğu belirtilen raporda, mali açıklar nedeniyle hükümet eleştiriliyor.

Küresel Rekabet Endeksi'nde İsviçre, ABD'nin ardından ikinci sırada. Brezilya, Çin ve Rusya gibi yükselen ekonomilerin listede geçen yıla göre yukarı sıralara çıktıkları gözleniyor.

Listede geçen yıl 53'üncü ülke olarak yer alan Türkiye'nin ise bu yıl 10 basamak gerileyerek 63'üncü sıraya düştüğü görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*