ABD hâlâ 'kırmızı' alarmda!

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

ABD, İngiltere'den gerçekleştirilecek uçuşlar için güvenlik alarmını en üst seviyede tutuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan hükümeti, saldırının sıvı kimyasal maddelerle düzenleneceği istihabaratı üzerine uçuşlarda her türlü içecek, saç jölesi ya da losyonların taşınmasını yasakladı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada daha önce alınmamış bir kararla tehlike sinyalinin kırmızı renkle ifade edilen en üst düzeye çekildiği belirtildi.

İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff imzalı yazılı açıklamada İngiltere dışındaki ülkelerden ABD'ye yapılacak ya da Amerika içindeki uçuşlarda ise güvenlik seviyesinin turuncu renkle ifade edilen "yüksek" seviyede tutulacağı kaydedildi.Ülke genelindeki güvenlik alarmının ise sarı düzeyde tutulduğu belirtildi.

İTALYA DA GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ARTIRDI

İtalya, İngiltere'de saldırı planının engellediğine yönelik haberin ardından ülkede güvenlik tedbirlerini arttırdı. Ancak Roma, güvenlik seviyesinde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Herhangi güvenlik tehlikesi şimdilik yok." dedi. Başbakan Romano Prodi, güvenlik seviyesinin üst düzeyde kaldığını ve aşağı çekilmeyeceğini kaydetti.

İngiliz polisi, Londra'dan Amerika'ya gidecek uçaklara uçuş sırasında yapılması planlanan bir saldırıyı engellediklerini açıklamıştı. 10 kadar uçağa el bagajı ile sokulacak patlayıcılarla saldırının planlandığı düşünülüyor.

Planın ortaya çıkması ile İngiliz polisi 21 kişiyi olayla ilgili tutuklarken arttırılan güvenlik nedeniyle uçuşlarda gecikme yaşanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious