ABD halkı da askerlerin Irak'ta kalmasından yana

  • Giriş : 11.09.2007 / 13:52:00

New York Times ve CBC'in ortak yaptığı bir ankete göre, ABD halkı da askerlerin Irak'ta kalmasından yana.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan medya kuruluşları New York Times ve CBC'in ortak yaptığı bir anket, ABD halkının Irak'taki gelişmeleri ve bu ülkedeki ABD askeri varlığını nasıl değerlendirdiklerini gözler önüne seriyor. Halkın büyük bölümü ABD askerlerinin Irak'ta kalmasından yana.

Ankette, bin 35 yetişkinle telefonda görüşüldü.

Ankete katılanların yüzde 22'si ABD askerlerinin Irak'tan derhal çekilmesini isterken, yüzde 56'lık bir kesim bir kısım askerin kalarak Irak ordusunu eğitmesini ve ABD'li diplomatları koruması gerektiğini düşünüyor.

Yüzde 20 ise Irak'ta kalıcı demokrasi sağlanana kadar askerlerin kalmasını istiyor. Ankete katılanlar, ABD askerlerinin Irak'taki etkisiyle ilgili ilginç bir veri ortaya çıkardı.

Buna göre, "ABD askerleri Irak'tan şimdi çekilirse şiddet artar" diyenlerin oranı yüzde 42, "Azalır" diyenlerin oranı yüzde 10, "Aynı seviyede kalır" diyenlerin oranı ise yüzde 47 olarak belirlendi.

Washington yönetiminin işgale gerekçe olarak gösterdiği demokratikleşme hedefi ankete katılanlara göre çok uzak.

Ankete katılanların yüzde 53'ü, Irak'ta hiçbir zaman demokrasinin sağlanamayacağı görüşünde.

Yüzde 60'lık bir kesim, "Irak işgali öncesinde ve sırasında ABD Başkanı George Bush ve danışmanları bizi kandırdı" derken, yüzde 52 de ABD başkanlık seçimlerinde Irak politikasının tercihleri etkileyeceğini düşünüyor.

Anket sonuçları şöyle:

Irak'taki ABD askerleri,

* Bir kısım asker kalsın yüzde 56
* Derhal çekilsin yüzde 22
* Demokrasi sağlanana kadar kalsın yüzde 20

Askerler şimdi çekilse,

* Şiddet seviyesi aynı kalır yüzde 47
* Şiddet artar yüzde 42
* Şiddet azalır yüzde 10

Irak'ta demokrasi,

* Hiçbir zaman sağlanamaz yüzde 53
* Uzun zaman alır yüzde 42

Irak raporu: "Asker çekilmesin"

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker ve Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı David Petraeus tarafından hazırlanan Irak raporundan ''Irak'tan asker çekilmesin'' mesajı çıktı.

Petraeus, en fazla 30 bin asker çekmek için 2008 yazına takvim verdi, Crocker Irak'taki süreci ''devrim'' olarak nitelendirdi. Demokrat Parti ise Petraeus'un konuşmasını tatmin edici bulmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious