ABD: Hemen ateşkes ilan edilmeli

  • Giriş : 08.08.2008 / 20:39:00

ABD, Güney Osetya'da patlak veren çatışmalarda hemen ateşkes ilan edilmesini isteyerek, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Gonzalo Gallegos, "Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz ve hemen ateşkes ilan edilmesi çağrısını yapıyoruz. Bütün tarafları, Gürcüleri, Güney Osetyalıları ve Rusları, gerginliği düşürerek, çatışmadan kaçınmaya çağırıyoruz" dedi.

Gallegos, çatışmanın taraflarıyla görüşmek üzere bölgeye bir özel temsilci göndermekte olduklarını da belirtti.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'in krize ilişkin çeşitli ülkelerin üst düzey yetkilileriyle görüşmeler yaptığı bildirildi.

Bu arada ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, çatışmalara ilişkin ilk açıklamasında, durumu yakından izlediğini ve Gürcistan'ın ABD'den yardım istemediğini duyurdu.

Pentagon sözcüsü Bryan Whitman gazetecilere açıklamasında, "Gelişmeleri çok yakından izliyoruz" dedi.

Gürcü yetkilileriyle temas halinde olduklarını belirten sözcü, Gürcistan'ın ABD'den yardım isteyip istemediğinin sorulması üzerine, "Hayır" yanıtını verdi.

Whitman, Gürcü askerlerini eğitmek üzere bu ülkede bulunan Amerikan askeri personelinin ve diğer Amerikalı sivillerin zarar görmediğini de söyledi.

Öte yandan Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı senatör John McCain, "Rusya, askeri harekatını hemen ve koşulsuz olarak durdurmalı ve askerlerini Gürcistan'ın egemen topraklarından geri çekmeli" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*