'ABD idamı erteletmeye çalıştı'

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

İngiltere'nin muhafazakar görüşlü gazetelerinden The Daily Telegraph, ABD'nin Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesini erteletmeye çalıştığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazeteye konuşan üstdüzey bir Iraklı yetkili, ABD Büyükelçisi Zalmay Halilzad'ın Saddam'ın asılmasını iki hafta ertelmeye çalıştığını söyledi. Ancak Iraklı yetkili, Amerikalı elçinin Şii kontrolündeki hükümetin acele etmesi nedeniyle bu isteğinden vazgeçtiğini belirtti. Gazete, Amerika'nın idamın "uygunsuz bir hızla" yapılmasından endişeli olduğu yorumunda bulundu. Iraklı yetkili, "Irak Başbakanlığı cuma günü Amerikalıların istediği bütün belgeleri hazırladı. Amerikalılarda Başbakan Nuri el-Maliki'nin çok ısrarcı olduğunu görünce fikirlerini değiştirdi." dedi.

İngiliz gazeteye konuşan Iraklı yetkili, Halilzad'ın Saddam'ı teslim etmek için El-Maliki'den idam kararını onamasını ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nden yetki almasını istediğini kaydetti. Gazete, "El Maliki, parçalı Şii toplumunda güvenilirliğini kazanmak için idam kararının uygulanması konusunda acele ediyordu. Kürt olan Talabani de Saddam Hüseyin'in Kürtlere yönelik suçları nedeniyle yargılandığını görmek istiyordu. El Maliki kazandı. Cumhurbaşkanlığı'ndan yetki kağıdı alınmasına gerek olmadığına karar verildi. Başbakan Maliki'de idam kararını kameralar önünde imzaladı. Şii bir imam da Saddam'ın cumartesi sabahı idam edilmesinin sorun olmadığına yönelik fetva verdi." şeklinde yazdı.

Başbakan El-Maliki'nin danışmanı Sami El-Aşkari yaptığı açıklamada, "İdam sırasında birkaç kişi slogan attı. Şimdi bu sloganları kimin attığını araştırıyoruz. Odaya da girmeden önce kimsenin cep telefonu getirmeyeceğine yönelik olarak anlaşma vardı." dedi.

The Daily Telegraph, Amerikalıların Saddam'ın naaşının Yeşil Bölge'ye gömülmesini istediğini ancak daha sonra naaşın Tikrit'e gönderilmesine izin verdiğini kaydetti.

Saddam Hüseyin, Duceyl davasında 1982 yılındaki ayaklanmalarda 148 kişinin ölümünden suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılmasının ardından, temyiz mahkemesinin de kararı onamasıyla geçtiğimiz cumartesi sabahı asılarak idam edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious