ABD İdlib'i vurursa Cilvegözü kapanacak

ABD İdlib'i vurursa Cilvegözü kapanacak.27938
  • Giriş : 10.08.2017 / 08:41:00
  • Güncelleme : 10.08.2017 / 12:36:31

ABD, İdlib'i vurursa Cilvegözü Sınır Kapısı'nın kapatılacağı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Binalim Yıldırım başkanlığında toplanan güvenlik zirvesinde Amerika Birleşik Devletleri'nin İdlib kentini vurması durumunda Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın kapatılması kararlaştırıldı.

Habertürk'ten Bülent Aydemir'in aktardığına göre Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın katıldığı Çankaya Köşkü'ndeki toplantıda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın da yer aldı. 1.5 saatlik toplantının ana gündem maddesi, Suriye'deki gelişmeler ve özel olarak İdlib'deki son durumdu.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Michael Ratney, geçen hafta, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de yaşanan çatışmalardan  Fetih el Şam'ın (eski adıyla El Nusra Cephesi) ana gövdesini oluşturduğu çatı örgütü Heyet Tahrir el Şam'ın zaferle çıkmasının ülkenin geleceği açısından büyük bir tehlike yaratacağını söyledi. Ratney'in "İdlib'de Nusra Cephesi'nin hâkimiyet kurması halinde, ABD'nin gerekli askeri önlemlere başvurmamaları konusunda uluslararası aktörleri ikna etmesi çok zorlaşır" sözleri, buraya askeri müdahalenin gerekçesi/bahanesi olarak değerlendiriliyor.

Dünkü zirvede, böyle bir müdahale olursa Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlama; burada insani bir trajedi yaşanmaması konusunda alınacak askeri, diplomatik ve sivil önlemler değerlendirildi. Toplantıda, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın insani yardımlar dışında ticari faaliyetlere, araç giriş-çıkışlarına 15 gün süreyle tedbir amaçlı kapatılması kararlaştırıldı. Bir yandan da alınan/alınabilecek ilave askeri önlemler konuşuldu; sınırdaki mevcut TSK birliklerinin hazırlık durumu gözden geçirildi. ABD'nin İdlib'i vurması durumunda Türkiye'nin sınır kapısını kapatması kaçınılmaz. Öte yandan Afrin'deki gelişmeler de yakından takip ediliyor. Türkiye'nin Afrin'e operasyonu şu anda sıcak başlık olmasa da kontrollü şekilde gündemde tutuluyor. İdlib'de Suriye'nin belli yerlerinden toplanmış 100-150 bin kadar sivil bulunuyor. Burada AFAD'ın, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Katar'ın, Suudi Arabistan'ın desteklediği, yardım gönderdiği kamplar var.

Bölgedeki sıcak gelişmeler arasında, ABD Deniz Kuvvetleri komandoları, Lübnan'ın kuzeydoğusunda, Bekaa Vadisi'nin Suriye sınırına yakın Arsal Köyü'ne konuşlanması da yer alıyor.

SPUTNİK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*