ABD ile çatışmayı değil, diyaloğu istiyoruz

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

İran'ın Özbekistan Büyükelçisi Muhammed Farhali, Tahran yönetimi olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile son dönemlerde yaşanan gerginlik yerine bu ülke ile diyaloğu tercih ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uranyumun zenginleştirmesiyle nükleer enerjinin hedeflendiğini kaydeden Büyükelçi Ferhali "Bizim bu yolla atom bombası yaparak birilerini hedef haline getirme niyetimiz yok." dedi.

Bu konuda İran'ın haksız ve yersiz bir baskı ve eleştiri hedefine haline geldiğine işaret eden Farhali, Batı'nın olaya "Her ülkenin nükleer enerjiye sahip olması, doğal hakkıdır." düşüncesiyle yaklaşması gerektiğini belirtti.

Şanghay İşbirliği Teşkilatı'na (ŞİT) üye olma konusuna da değinen İran Büyükelçisi, bu konunun sıcaklığını koruduğunu ve ülkesinin üyelik konusunda istekli olduğunu tekrarladı.

Bu arada Büyükelçi Farhali, basında yer alan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Haziran ayında Şanghay'da yapılacak ŞİT liderler zirvesine katılacağı yöndeki haberleri doğrulayarak, böyle bir ziyaretin gündemde olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious