ABD ile istihbarat paylaşımınde dev adım!

ABD ile istihbarat paylaşımınde dev adım!.12585
  • Giriş : 20.12.2007 / 11:51:00

Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar sürerken, ABD ile istihbarat paylaşımının sağlıklı işleyebilmesi yönünde önemli bir adım atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık 40 ABD’li subay istihbarat paylaşımını koordine etmek için Ankara’da karargah kurdu.

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin sınır ötesi operasyona ve ABD’ye sert tepki göstermesinin ardından, Washington’dan, “ABD, Türkiye’nin pazar günü düzenlediği hava saldırısından haberdar değildi. Ancak uçaklar sınırı geçtikten sonra haberdar oldu” iddiasının gündeme geldiği bir dönemde ABD’li subayların yaklaşık bir aydır Ankara’da istihbarat çalışmaları yaptıkları öğrenildi.

Her rütbeden yaklaşık 40 ABD’li subayın, Office of Defence Cooperation (ODC) adıyla faaliyet gösteren birimde oluşturulan Türk ve ABD koordinasyon merkezinde bir aydır çalışma yaptıkları ifade edildi. Kuzey Irak’ta yürütülen operasyonlara destek niteliğinde istihbarat faaliyetlerinde bulunan merkezde, tuğgeneral rütbesindeki bir ABD’li komutan ile ona eşdeğer bir Türk komutanın da bulunduğu kaydediliyor.

Koordinasyon merkezinin faaliyet gösterdiği binanın yerinin gizli tutulduğu ve merkezin çevresinde sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı bildirildi.

Türk ve ABD Koordinasyon Merkezi’nin çalışma yöntemleri konusunda, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD gezisi sonrası Türkiye’ye gelen ABD Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral James Cartwright ile ABD’nin Irak’taki komutanı Orgeneral David Petraeus’un, 21 Kasım’da Türkiye’ye yaptıkları ziyaret sırasında Genelkurmay Başkanlığı’nda görüşmeler yaptıklarına işaret ediliyor.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious