ABD ile Rusya arasında ipler geriliyor

  • Giriş : 08.06.2007 / 23:38:00

Rice, ülkesinin, varolan planlarını sürdüreceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, füze kalkanıyla ilgili önerilerine yanıt veren ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza, Rice, ülkesinin, varolan planlarını sürdüreceğini belirtti.
Azerbaycan'daki Gabala üssünü Rusya ve ABD'nin birlikte kullanabilecekleri önerisini değerlendiren Rice, bu önerinin incelenebileceğini ancak bunun, ülkesinin Polonya ve Çek Cumhuriyetiyle ilgili planlarını etkilemeyeceğini kaydetti.
Rice, AP muhabirleriyle yaptığı söyleşide, Putin'in önerisini henüz incelemediklerini kaydederek, ''Gelen bir füzenin nasıl engelleneceği, bir geometri ve coğrafya sorunudur. Füze savunmasında Azerbaycan'ın konumunun bir öneminin olup olmadığı, inceleme isteyen bir durumdur'' diye konuştu.
Rice, konuyu Polonya ve Çek Çumhuriyetiyle görüşmeyi, ve NATO içinde ele almayı sürdüreceklerini vurguladı. Rice, ''Sorunla ilgili en iyisi neyse onu yapacağız. Bu gerçek bir güvenlik sorunu, göstermelik değil'' diye konuştu.
Putin'in son önerileri, Moskova'nın tutumunda yine de bir yumuşama olarak kabul edildi. Rusya daha önce, ABD'nin füze kalkanı projesine tamamen karşı çıkıyordu. Moskova yeni önerileriyle, bu projeye karşı çıkmak yerine, değiştirilmesini tercih etmiş oldu. Rice, bir soru üzerine, Moskova'nın böyle bir tutum değişikliğine gitmiş olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious