ABD: Irak hükümeti bölünmeye karşı

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman, Irak hükümetinin ülkenin bölünmesine karşı olduğunu ve ABD'nin de Irak'ın birliğini desteklediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Resepsiyona katılan Edelman, Amerikalı eski diplomat Peter Galbraith başta olmak üzere, Irak'ın etnik üç bölgeye bölünmesini destekleyen çevrelere ilişkin yorumu sorulması üzerine, Amerikan yönetiminin Irak'ın birliğini başından beri desteklediğini ve bu durumda bir değişiklik olmadığını söyledi. ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Edelman, Irak hükümeti yetkililerinin de bu yönde çeşitli vesilelerle görüş belirttiğini vurguladı.
ABD'nin eski diplomatlarından Richard Holbrooke'un, kısa süre önce Washington Post gazetesinde yer alan ve Amerikan askerlerinin Kuzey Irak'a konuşlandırılmasını öngören görüşlerine ilişkin bir soru üzerine Edelman, Washington'da böyle bir şeyin tasarlanmadığını kaydetti.
Edelman, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün pazartesi günü Washington'da ABD Savunma Savunma Bakanlığında yapacağı görüşmeleri de değerlendirdi ve terör örgütü PKK ve savunma sanayii konuları başta olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren herşeyin konuşulacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious