ABD Iraklı direnişçilerle ilişkiyi kabul etti

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Görevinden ayrılması beklenen ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad, Irak'taki bazı direnişçi grup temsilcileriyle temas kurduğunu kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haziran 2005'te göreve başlayan Halilzad, New York Times gazetesine verdiği mülakatta, “Seçimleri izleyen dönemde ve Samarra'daki olaylardan önce hükümeti kurma çalışmalarının sürdüğü sırada farklı grupların temsilcileriyle görüşmeler yapıldı. Ardından başka temaslar da kuruldu. Samarra'da Şiilere ait türbenin Şubat 2006'da dinamitlenmesi, başta Bağdat'ta olmak üzere Şiilerle Sünniler arasında eşi benzeri görülmedik şiddet olaylarının fitilini ateşledi” ifadesini kullandı.

Halilzad, bu tür görüşmelerin yapıldığını açıklayan ilk Amerikalı yetkili olma özelliğini taşıyor. New York Times'daki haberde, ayrıca bu temasların, 2006 başında başladığı ve Sünni direnişle Amerikan üst düzey yetkilileri arasında daimi temaslar kurma girişimlerinin de ilki olduğu belirtiliyor.

Haberde ayrıca, Afgan kökenli Müslüman olan 55 yaşındaki Halilzad'ın, iki önemli milliyetçi fraksiyon olan Irak İslam Ordusu ve 1920 Devrim Tugayları temsilcileriyle bir araya gelmek üzere Ürdün'e de gittiği ifade ediliyor.
Halilzad'ın bu pozisyonunun ise direnişçilerle ter türlü temasa karşı çıkan Bush yönetiminin tavrıyla ters düştüğünün altı çiziliyor. Büyükelçinin, Amerikan ve Irak hükümetlerinden direnişçilere af çıkarılmasını istediği de biliniyor.
BM Büyükelçiliği görevine atanan Halilzad'ın yerine, eski Pakistan Büyükelçisi Ryan Crocker'ın atanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious