ABD Irak'tan çekilme takvimi vermeli!

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'taki durumu iç savaş olarak niteledi ve ABD'nin Irak'tan askerlerini çekmek için bir takvim belirlemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, New York'taki temasları çerçevesinde ABD'de bulunduğu sırada katıldığı PBS televizyonunun "Jim Lehrer ile Haber Saati" programında, Irak'ta mezhep ayrılığına dayalı şiddet sonucu ölenlerin sayısının aşırı boyutlara ulaştığını ve bazı rakamlara göre bunun 650 bin olduğunu belirtti.

Erdoğan, Irak'ta bu çatışmalar sonucu ölen çok sayıda kişinin bulunmasının sadece iç savaş olarak açıklanabileceğini kaydetti.

ABD için Irak'taki askeri varlığını aşamalı olarak azaltma planını yapma zamanının geldiğini belirten Erdoğan, bu konuda bir yol haritasının açıklanması ve ilan edilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Başbakan Erdoğan, Irak'taki Amerikan askeri sayısının artırılmasının bir yarar sağlayacağını düşünmediğini belirterek, asker sayısının yavaş yavaş azaltılması gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Erdoğan, bunun bir plan temelinde yapılması, Irak halkına açıklanması gerektiğini, böylece ABD'nin Irak halkı arasındaki saygınlığının de yeniden sağlanacağını kaydetti.

KOMŞU ÜLKELERİN ÖNEMİ

Irak'ta olanlara ilişkin, komşuları olan Türkiye ile birlikte İran ve Suriye'nin de yer aldığı bölge ülkelerinin çok kaygılı ve hassas olduğunu belirten Erdoğan, yangının kendi bölgelerinde ve çok yakınlarında olduğuna dikkat çekti.

Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın komşularının iç savaşın yayılmasının önlenmesi için ABD ile birlikte çalışmak istediğini ifade ederek, Türkiye, İran, Suriye ve ABD'nin ikili ya da üçlü toplantılar yapabileceğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, ayrıca uluslararası bir konsensüs olması ve Irak'ın bütün komşu ülkelerinin ABD ve BM Güvenlik Konseyi ile birlikte görüş birliği içinde olması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious