ABD Irak'tan çıkış yolu arıyor

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Amerikan The New York Times gazetesine göre, Irak Çalışma Grubu (IÇG) için hazırlanan bir taslak raporda, İran ve Suriye ile doğrudan diyalog kurulması çağrısında bulunuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Habere göre, adı açıklanmayan yetkililerle yapılan görüşmelere dayanılarak, ABD'nin Irak politikasına ilişkin seçenekleri değerlendiren IÇG'nin, rapordaki, ABD'nin Irak'ın komşuları İran ve Suriye ile diyalog kurmasına ilişkin tavsiyeleri büyük olasılıkla kabul etmesi bekleniyor.

Taslak raporda, Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesi konusunda bir takvimin yer almadığı belirtilen haberde, IÇG'de askerlerin Irak'tan çekilmesine ilişkin bir takvim belirlenmesi konusunda ayrılık yaşanabileceği kaydedildi.

Raporun, ABD'nin eski dışişleri bakanlarından Cumhuriyetçi Parti'den James Baker ile eski Demokrat Partili milletvekili Lee Hamilton'ın başkanlığındaki 10 üyeli IÇG'nin bugün Washington'da yapacağı görüşmelere temel oluşturacağı belirtilen haberde, iki gün sürmesi planlanan IÇG'nin toplantısının uzayabileceği de ifade edildi.

IÇG'nin, ABD'de 7 Kasımda yapılan Kongre seçimlerinin Demokrat Parti'nin zaferiyle sonuçlanmasından önce hazırlamaya başladığı belirtilen raporunu gelecek ay Başkan George Bush'a sunmasının beklendiği kaydedildi.

Washington'ın yeni Irak stratejisine ilişkin Savunma Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi de benzer çalışmalar yürütüyor. Ancak IÇG'nin çok partili yapısı nedeniyle yeni stratejinin belirlenmesinde önemli etkisi olabileceği yorumları yapılıyor.

New York Times ayrıca, IÇG üyelerinin, Irak'tan en kısa zamanda önemli sayıda Amerikan askerinin çekilmesi önerilerini de değerlendirdiğini belirterek, değerlendirilen önerilerden birinde halen 150 bin civarında olan Amerikan askeri sayısının bir yıl içinde yarıya indirilmesi çağrısının yer aldığını kaydetti. Haberde, IÇG'nin bir üyesinin, grubun Irak'tan asker çekilmesi konusunda bir uzlaşmaya varamayabileceğini belirttiği de bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious